Performans

Bir Avuç Hak
Aslı Uludağ

Paylaş

04 Mart 2018 / 13:00 - 18:00 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi, 02 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında sanatçı Aslı Uludağ tarafından hazırlanan “Bir Avuç Hak” isimli uzun soluklu bir performansa ev sahipliği yapıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenerek yaratılan ve Pera Müzesi’nin Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergi katında bir ay süreyle gerçekleşecek olan performans, imzalanmasının 70. yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni mercek altına alıyor.

Çok aşamalı bu performans sırasında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kelimeleri izleyici katılımı ile teker teker Türk dilinden silinerek ödünç alınıyor ve Türkçe sözlüğündeki sıraları hesaplanarak sayısal değere tercüme ediliyor. Bu sayılar, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin düzenlemeyi amaçladığı toplu ve yerleşik yaşamın yapı taşlarından olan buğdaya çevrilerek tartılıyor. Performansın son aşamasında ise tartılan buğday ile bildirgenin ağırlığının hesaplanması amaçlanıyor.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından imzalanmıştır. Otuz maddeden oluşan bu bildirge, dünya genelinde din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan bütün insanlar için eşit hak, özgürlük ve yaşam standardı oluşturur. Bildirgenin parçalanıp analiz edildiği bu performans sırasında, bu önemli metin farklı boyut, şekil ve kavramlara tercüme ediliyor ve bizden uzaklaşan, kaybolan anlamı yer yer şiirsel, yer yer absürt yaklaşımlarla, portreleri müzenin Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda bulunan Osmanlı dönemi elçileri huzurunda aranıyor.

Performans Programı
2 Mart - 1 Nisan 2018 tarihleri arası her Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşiyor.
 
Çarşamba, Perşembe, Cumartesi / 12:00 - 19:00
Cuma / 15:00 - 22:00
Pazar / 13:00 - 18:00
 

Bir Avuç Hak isimli performans serisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergi katında gerçekleştiriliyor.

Aslı Uludağ
1990 İstanbul doğumlu Aslı Uludağ, lisans eğitimini The School of the Art Institute of Chicago’da tamamladı. Liseyi Robert Kolej’de okuyan Uludağ’ın tiyatro ve güncel sanatla olan yakın ilişkisi bu yıllara dayanıyor. Eğitiminin ardından çalışmalarında heykele ağırlık veren ve metalden plastiğe, ahşaptan life birçok farklı malzeme ile çalışan Uludağ, son zamanlarda performans ile aktive edilen uzun süreli yerleştirmelere geri dönüş yapıyor. Mimari yapılar, şehir düzenlemesi, sosyal, kültürel ve yasal kuralların oluşturduğu sınırları ve bu sınırların toplum üzerindeki etkisini, bu sınırların yönettiği hareketi, dolayısıyla yaşamı kontrol etmekle beraber yaşamı yansıtmalarını konu alan projeler üzerinde çalışıyor. Yarattığı enstalasyonlar, mimari yapılara benzer şekilde, kendi ya da seyircinin katılımı ile etkinleşiyor. Uludağ’ın uzun bir araştırma sürecinden doğan çok katmanlı projeleri, kavramı destekleyen şiirsel metinler eşliğinde sergileniyor. İşleri şimdiye dek Womanmade Gallery, The Ukrainian Institute of Modern Art ve Union League Club’da sergilendi.