Kahve Sohbetleri

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıldan Fazla Hatırı Var
Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu

Paylaş

30 Nisan 2016 / 14:30 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle Şubat – Mayıs 2016 ayları arasında Kahve Sohbetleri başlıklı dört konuşmadan oluşan bir etkinlik serisi sunuyor. Müze’nin Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adlı koleksiyon sergisi kapsamında sunulan serinin üçüncü etkinliği Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıldan Fazla Hatırı Var, 30 Nisan Cumartesi günü 14:30’da, Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu’nun sunumuyla gerçekleşiyor. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Türk kahvesinin kültürel değerine sahip çıkarak, bu kültürün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunuyor.

“Sihirli Meyve” olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahve, kısa zamanda yaygınlaşmış, itibarlı bir içecek olarak sarayda ve zengin evlerinde yerini almış, etrafında ritüeller şekillenmeye başlamış ve sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynar. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan Kahve Molası seçkisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu hakkında
Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitirdikten sonra Fransa’da Paris- Sorbonne Üniversitesinde Sanat Tarih alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Devlet Doktorası Diploması alan Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu, 1975 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde çalıştı ve akademik unvanlarını aldı. Ankara’da, Sanat ve Çağdaş Sanat Vakfının kurucu üyeliklerinde ve değişik görevlerinde bulundu. Turizm Bankasına sanat danışmanlığı yaptı; Dış İşleri Bakanlığı Kültür dairesine Türkiye dışındaki Osmanlı eserlerinin belirlenmesi konusunda proje yürüttü. Unesco Türkiye Komisyonu kültür komitesi ve kültür varlıkları koruma komitelerinde görev aldı. Anadolu Sanat Tarihçiler Derneğinin başkanlığını yürüttü. Ulusal ve uluslararası dergilerde yazıları ve ayrıca yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Roma’da İtalyan kadın Eğitimci Adelaid Ristori adına verilen, mesleğinde başarılı kadınlar ödülü ve Fransız Kültür Bakanlığınca dünya kültürüne katkıda bulunan kişilere verilen Chevalier des Arts et des Lettres unvanına sahiptir. Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Başkanlığını yürütmektedir. 2001 yılından beri de Topkapı Sarayını Sevenler Derneği, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü ile Topkapı Sarayı Çini Dijital Veri Tabanı Projesi'nin bilimsel koordinatörüdür.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.