Kahve Sohbetleri

Çekirdekten Fincana Türk Kahvesinin Maddi Kültürü
Yrd. Doç. Dr. Hatice Nihal Bursa

Paylaş

26 Mart 2016 / 14:30 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle Şubat – Mayıs 2016 ayları arasında Kahve Sohbetleri başlıklı dört konuşmadan oluşan bir etkinlik serisi sunuyor.

Pera Müzesi’nin Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni adlı koleksiyon sergisi kapsamında sunulan serinin ikinci etkinliği Çekirdekten Fincana Türk Kahvesinin Maddi Kültürü, 26 Mart Cumartesi günü, Yrd. Doç Dr. Hatice Nihal Bursa’nın sunumuyla gerçekleşiyor. Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği, Türk kahvesinin kültürel değerine sahip çıkarak, bu kültürün ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunuyor.

“Sihirli Meyve” olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahve, kısa zamanda yaygınlaşmış, itibarlı bir içecek olarak sarayda ve zengin evlerinde yerini almış, etrafında ritüeller şekillenmeye başlamış ve sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynar. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan Kahve Molası seçkisi, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Yrd. Doç. Dr. Hatice Nihal Bursa hakkında
Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir.1985 yılında mezun olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde, emekli olduğu 2010 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2006-2008 yılları arasında, Fransız Hükümeti’nin desteğiyle, Paris’te Milli Arşivler ve 20.yy Mimarlık Arşivleri’nde “19.yy sonu-20.yy başı Batılılaşma sürecinde Türk-Fransız kültürel etkileşimi: Fransız mimarlar tarafından Türkiye için tasarlanmış yapılar” başlıklı bir araştırma projesi yürüttü. Bunun yanında, Türk kahvesinin maddî kültürü konusunda çalışmalar yürütmekte, yayın yapmakta ve hem Türkiye’de hem de yurtdışında konferanslar vermektedir. 2015 yılında Topkapı Sarayı'nda gerçekleştirilen “Bir taşım keyif: Türk kahvesinin 500 yıllık öyküsü” başlıklı sergiye, hem özel koleksiyonundan parçalar vererek, hem de sergi kitabına bir makale yazarak katkıda bulunmuştur.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.