Okuma

Şiire Dair Düzyazı Okuması

Paylaş

11 Kasım 2018 / 14:00 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi, farklı disiplinleri bir araya getiren kamusal programına Natama Şiir ve Eleştiri Dergisi iş birliğiyle gerçekleştirdiği yeni bir okuma etkinliğiyle devam ediyor. Daha önce çeşitli mekanlarda şiir okumaları düzenleyen dergi bu kez farklı bir sunum deniyor. Alper Öz, Nur Alan, Davut Yücel, Gül Abus Semerci ve Enis Akın’ın dergide yayımlanmış şiir ve popüler kültür eleştirisine dair düzyazılarından oluşan seçki yazarların sesinden Pera Café’de dinleyicisiyle buluşuyor.

Etkinlikte Alper Öz “Meşhurun şiiri: Ben şiir olduğumu iddia etmiyorum”, Nur Alan “Kadim birlik, modern ayrışma ve postmodern birleşim içinde şiir”, Davut Yücel “Şiirde ‘kurumsal eleştiri’ tehlikesi ve bir örnek”, Gül Abus Semerci “Gözlerime bak, ben vajinadan ibaret değilim” ve Enis Akın “Şairi kendi beğenisinden kurtarmak” başlıklı yazılarından bazı parçaları okuyacak.

Alper Öz (1991, Antakya) şair, mühendis, Natama dergisinde redaktör. Şiir, kitap değerlendirmeleri ve denemeler yazıyor.

Nur Alan (1981, İstanbul) şair, mühendis, Natama dergisinin yayın kurulunda. Çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve öyküleri yayımlandı.

Davut Yücel (1986, İstanbul) şair, yazar, görsel iletişim tasarımcısı, Natama dergisinin yayın kurulunda. Kitapları: Dünyanın En Modern Zebrası (Pan Yayınları, 2012), Papalar ve Otomobilleri (Natama Yayınları, 2016). Katıldığı karma sergiler: Bir Görünürlük Eylemi: Kamuflaj (Artnivo Project Space, 2016), Jeff Talks Peş Peşe (Salt Beyoğlu, 2018)

Gül Abus Semerci (1968, Gölcük) TV ve sinema sektöründe senaryo yazarı olarak çalışıyor. Kitapları: Canım Kocacım (hikâye, 1993), Hamdi Bey/Kara Pelerinli Bir Şövalye (hikâye, 1995), Pisuvar Tedirginliği (senaryo, 2000)

Enis Akın (1964, İstanbul) şair, yazar, çevirmen. 2013 yılından beri Natama dergisi yayın kurulunun başında. Son kitapları: Taş (toplu şiirler, 2012), Mutsuzluk (şiir, 2015).

Natama Hakkında
Hayat Memat Dergisi olarak yola çıkan Natama’nın ilk sayısı Ocak 2013’te yayımlandı. Şiir, öykü, deneme gibi birçok türde esere yer veren dergi 16 sayının ardından bir yıl ara verdi; şiire ve şiir eleştirisine yoğunlaşma kararı aldı. Dergi üç ayda bir çıkıyor. 

Pera Café’de gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir.
Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçedir.