Söyleşi

Uydurmanın İncelikleri: Uydurmanın Süreci
Doğu Yücel, İsmail Güzelsoy, Seray Şahiner, Hakan Bıçakcı

Paylaş

21 Şubat 2018 / 19:00 Geçmiş Aktivite

Boş ekrana bakmalar, depresyon hırkaları ve buruşturulup atılan kâğıtlar… Filmlerin vazgeçilmez sahnelerine konu olan yazar tıkanması gerçekten kaçınılmaz mıdır? Yazdığımız dosya tam olarak ne zaman biter, kaç taslak yalanıp yutulmuş olmalıdır? Bu çileli süreçte yazarın yanında kimlerin durması en sağlıklı sonucu verir? Seray Şahiner, İsmail Güzelsoy ve Doğu Yücel, Hakan Bıçakcı moderatörlüğünde sohbet ediyor.

Pera Müzesi, hep kitap iş birliğiyle Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar isimli kitaptan yola çıkarak bir konuşma serisi düzenliyor. “Uydurmanın İncelikleri” adlı konuşma serisinde, kitapta yer alan yazarlar yaklaşım, yöntem ve önerilerine bir adım daha yakından bakacağımız keyifli sohbetler eşliğinde edebiyat meraklılarıyla bir araya geliyor.

 

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçedir.

Doğu Yücel 1977’de İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları İzmir’de geçti. 1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda, 1999’da Bilimkurgu Nostromo Kısa Öykü Yarışması’nda başarı ödülleri kazandı. 2000’de “Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları” isimli öykü kitabı, 2002’de ise “Hayalet Kitap” isimli romanı yayımlandı. Okul (2004) ve Küçük Kıyamet (2006) filmlerinin senaryolarına imza attıktan sonra ikinci romanı “Varolmayanlar”ı 2011’de okurlarla paylaştı. “Kar İzleri Örttü”, “Sanatçı Öyküler”, “Güçoburlar” gibi öykü seçkilerine katılan yazar çeşitli yerlerde yayımlanan sinema, müzik ve edebiyat yazılarıyla da tanınıyor. Yücel, “Güneş Hırsızları”nın (2014) ardından “Kimdir Bu Mitat Karaman?” ile yazın yolculuğuna devam ediyor.

İsmail Güzelsoy 1963'te Iğdır'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda okudu. İlk kitabı “Seni Seziyorum; Kitab-ı Mukadder” (öykü) 2000'de, ikinci kitabı “Ruh Hastası” 2004’te İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Şimdiye dek yayımlanan diğer kitapları “Sincap”, “Rukas”, “İyi Yolculuklar”, “Değil Efendi’nin Renk ve Korku Meselleri”, “Çıt Yok”, “Saf”, “Değmez”, “Gölge” ve “İstanbul’un Gezi Rehberi”dir.

Seray Şahiner 1984 yılında Bursa'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü'ne girdi. 2006’da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde “Gelin Başı” adlı öykü dosyası “dikkate değer” bulundu. 2007’de “Gelin Başı”, 2011’de “Hanımların Dikkatine” adlı öykü kitapları, 2014’te “Antabus” romanı, 2016’da “Reklamı Atla” adlı deneme kitabı, 2017’de “Kul” adlı romanı, Can Yayınları’nca yayımlandı. “Hanımların Dikkatine” kitabıyla 2012 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü aldı. “Gelin Başı” kitabında yer alan öyküler İstanbul Şehir Tiyatroları ve Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Aynı adla Tatbikat Sahnesi’nce sahnelenen “Antabus” ile 2016 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü aldı. Yazılarını OT dergisi ve  BirGün  gazetesinde sürdürmektedir.

Hakan Bıçakcı 1978’de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1996 yılında üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. 2001’de Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirerek İstanbul’a döndü. İlk romanı “Romantik Korku” 2002’de yayımlandı. Çeşitli dergi ve gazetelerde edebiyat, sinema, popüler kültür konulu yazıları ve öyküleri yayımlandı. “Apartman Boşluğu” Arnavutçaya (2009), Arapçaya (2010), Bulgarcaya (2011), İngilizceye (2012), Romenceye (2013) ve Çinceye (2015) çevrildi. “Karanlık Oda” İtalyancaya (2015) çevrildi. “Boş Zaman” Bulgarcaya (2016) çevrildi. 2017 yılında hep kitap için, bu söyleşi dizisinin temelini oluşturan “Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar”ı hazırladı.

Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar Hakkında
Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner ve Yavuz Ekinci gibi yazarların yer aldığı kitap, dünya edebiyatından örneklerden, teorik ipuçlarından ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarından oluşuyor. Kimi yazacaklarını önceden kalem kalem planlamayı seviyor, kimi akışına bırakmayı. Kimi ne anlattığına önem veriyor, kimi nasılanlattığına. Kimi karakteri üstün görüyor, kimi olay örgüsünü. Kimi zaman zaman yazar tıkanması yaşıyor, kimi içinden taşan yazma dürtüsünü kontrol etme ihtiyacı hissediyor… Hepsinin kitaplarını büyük bir haz alarak okusak da aslında her biri birbirinden farklı, bazen de birbirinin tam zıddı. Kitapta Türkçe edebiyatın güçlü kalemleri Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı soruları yanıtlıyor.