Performans

Yeniden Bak
9 Taş – Ekin Bernay

Paylaş

31 Mart 2017 / 17:00 - 20:00 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi, Performistanbul iş birliğiyle Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergilerinden ilham alan “Yeniden Bak” performans programını sunuyor. Sanatçılar İ. Ata Doğruel, AslieMk ve Ekin Bernay Pera Müzesi’ndeki Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergilerine yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu küratörlüğündeki program 31 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında görülebilir.

Ekin Bernay’ın 9 Taş (9 Stone) başlıklı performans ise Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergisine gönderme yapıyor. İzleyicilerin aktif rol alacağı bu performansta sanatçı Bernay, beden ilişkisini keşfetmek, beden özgürlüğü ve beden ağırlıkları konularına eğiliyor. Katılımcılara farklı bir deneyim yaşatacak olan bu performans, 31 Mart Cuma günü saat 17:00 – 20:00, 1 Nisan Cumartesi ve 2 Nisan Pazar günleri 14:00 – 17:00 saatleri arasında olacak.

Performans Programı:
31 Mart Cuma, 17:00-20:00
1 Nisan Cumartesi, 14:00 - 17:00
2 Nisan Pazar, 14:00-17:00

Ekin Bernay'ın "9 Taş" performansı 15 dakika sürecektir. Yarım saatte bir tekrarlanacak olan performansa katılmak için Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyon galerisinin önünde kayıt yaptırmanızı gerekmektedir. Rahat bir deneyim yaşayabilmeniz için çantanızı girişte vestiyere teslim etmenizi rica ediyoruz. Seanstan 5 dakika önce sergi salonu önünde buluşuyoruz. 

Ekin Bernay hakkında

Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay (d. 1987, Ankara) Londra’da yaşıyor19 yıldır dans eden ve Londra’da Sadlers Wells, The Place gibi önemli sahnelerde yer alan alan sanatçı, Bilkent Üniversitesi’nde İletişim ve Tasarım bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra lisansüstü eğitimini London College of Fashion’da Moda Endüstrisi Tasarım Yönetimi üzerine ve University of Roehampton’da Dans ve Hareket Psikoterapisi üzerine yaptı. Sanatçı kimliğinin yanı sıra dans terapisti olarak down sendromlu, otizmli bireylerle ve yetişkin ruh sağlığı alanında da çalışmaktadır.

9 Taş (9 Stones) isimli performans serisiSuna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” sergi katında gerçekleştiriliyor.

Etkinlik broşürüne göz atmak için tıklayınız.

 


iş birliğiyle