Paylaş

18+

Gençlik Bayramı’nda Funflows Atölyesi

Pera Öğrenme, Gençlik ve Spor Bayramı’nı 17 Mayıs 2019  tarihinde 13 yaş ve üzeri herkese yönelik yönelik Funflows atölyesiyle kutluyor!

Hareket, akış ve dans! Enerji ve eğlenceyle dolu bir atölyeye katılmaya ne dersin? Funflows çalışmasında çeşitli oyunlar kuruyor, bedenimize ve kendi algı potansiyelimize yaratıcı bir malzeme olarak bakıp, oyuncul bir şekilde beden ve algı aracılığıyla çeşitli ifade biçimlerini deneyimliyoruz. Atölyenin sonunda anlık (pop-up) karakterler yaratma fırsatı bulacağız.

Eğitmen: İdil Kemer, (@funflows_) 
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 1 saat

Not: Atölyeye katılırken eşofman, tayt, tişört, çorap gibi kıyafetlerinizi yanınızda getirmenizi rica ediyoruz. Üstünüzü müzede değiştirebilirsiniz.

Pera Müzesi 2. kat sergi salonunda gerçekleştirilecek Funflows Atölyesi ücretsizdir. Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Funflows nedir?
4 senedir devam eden ders ve atölyeler serisi Funflows konseptinin bir alt kategorisidir. Bu çalışmalar ve dersler İdil Kemer’in herkesin içinde varolduğuna inandığı yaratım gücünü, hareket ve dans vasıtasıyla ortaya çıkarmayı hedefler. Çalışmanın içerisinde çeşitli oyunlar, yönergeler (scorelar) ve yarı yapılandırılmış doğaçlama önerileri sunulur. Katılımcıların hayal gücünü destekleyen metaforlar imajlar ve temaya göre ısınmalarla ders ya da atölye yapılandırılır. Amaçlardan biri de hayatın içinde anlık yaratıma kapı aralamak ve spontan üretimi ve deneyleri desteklemektir. 

Eğitmen hakkında:
İdil Kemer, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dil Edebiyati’ndan 2002 yılında mezun oldu. Master için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bulunduğu yıllarda dansa başaladı ve ODTÜ ÇDT’de yer aldı. 2005-2008 yılları arasında İstanbul’daki Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde aktif olarak dans etmeye devam etti. 2008 yılında Impulstanz’dan (Viyana) aldığı DanceWEB bursuyla 5 haftayı Viyana’da geçirdi. Yurda geri dönüşünde çizeceği yola yoga eğitmenliğini ekleyerek hayatını ve araştırmasını yoga ve hareket/dans pratikleri üzerinden biçimlendirmeye karar verdi. 2008 yılının ardından hem yerel hem de ulusarası yaratıcı projelere dahil olmaya başladı. 2010-2012 yılları arasında Meg Stuart / Damaged Goods ile İstanbul Kültür Başkenti kapsamında tanıştı ve diğer Türkiye’li dansçılarla birlikte “Off Course” projesinde yeraldı. 2011 yılında Meg Stuart’ın davetiyle “Atelier” sürecinin bir parçası oldu. Bu yıllarda İstanbul’da Skinner Releasing Tekniği ile tanıştı ve teknik; hem yaratım sürecinin, hem de fiziksel araştırmasının bir parçası haline gelmeye başladı. 2014 yılında Impulstanz DanceWEB programında, bu sefer mentor yardımcısı olarak ikinci bursunu aldı. Bu sırada video ve film türleri ile Cynthia Madansky sayesinde tanışarak, performansçı olarak çeşitli video ve kısa filmlerde yer aldı. Bu filmlerin en sonuncusu 2017 yılında Gravity and Grace olan 16 mm’lik kısa bir filmdir. 2016 yılında DanceOMI bursunu alarak 3 hafta Upstate New York’da “collaboration” (iş birliği) ekseninde sanatsal üretim pratikleri üzerine rezidansa katıldı. 2017 sırasında kendine ait “Making of A Room” adlı bir işi sahneye koydu ve bu eserde dış göz ve dramaturji anlamında Leyla Postalcıoğlu ile çalıştı. 2018 yılında “Tuhaf Danslar” ve “Martha” olmak üzere işler üretti ve bunlar Bomontiada Alt Galeri’de “A Corner in the World” kapsamında gösterildi. Son bir senedir üzerinde çalıştığı “pop-up karakterler” değişik formatlarda sanatsal araştırmalarına katkıda bulunmaktadır.

Rezervasyon
Geçmiş Seans
17 Mayıs
 
Cuma
17:00

 

18+      

Atölyeler