Paylaş

18+

Nefesin Peşinde
Ekolojik Koşuculuk Atölyesi

Pera Öğrenme, 18 yaş ve üzeri ziyaretçiler için yeni sezonda BoMoVu iş birliğiyle “Nefesin Peşinde” adlı ekoloji ve koşuculuğu biraraya getiren ücretsiz bir atölye düzenliyor.

Şehirlerde koşuyoruz; sağlıklı olmak için, ihtiyacımız olduğu için, sorunlarımızı çözmek için, özgür olduğumuzu hissetmek için... Bunu yaparken, nefesimizi düzenleyip, kaslarımızın ağrılarını kontrol ederek hedefe odaklandığımız kadar, etrafımızdaki çevreden de güç alıyoruz. Dizlerimizin konforu için toprak zeminde koşmayı tercih ederken, ciğerlerimizin açılması için de arabalardan uzak olmayı da tercih ediyoruz. Peki şehir içinde bunları ne kadar yapabiliyoruz? Yaşadığımız şehrin hava kirliliğinin koşuyla açılan ciğerlerimize nasıl etki ettiğini ölçebiliyor muyuz? Koşunca susuyoruz ama parklarda temiz su bulabiliyor muyuz? Peki tüketim alışkanlıklarımız ekolojik koşuculuğun neresinde duruyor?

Bireysel ve grup koşucuları için düzenlediğimiz bu atölyede, önce koşuculuk açısından spor ve çevrecilik konusunu ve karşılaştığımız problemleri masaya yatırıyor, ardından çözüm yollarına odaklanıyoruz.

Atölye Nil Delahaye ve Buket Atlı tarafından düzenleniyor.

Nil Delahaye Hakkında
Nil Delahaye bir kaç yıldır İstanbul’da capoeira yapıyor. Göç alanında çalışıp çeşitli alanlarda gönüllülük yaptıktan sonra, kendine, capoeira tutkusuyla hassas gruplarla çalışma hakkında edindiği becerilerini birleştirmeyi amaç edindi. Yerinden edilmiş çocuklar ve daha sonra kadınların spesifik ihtiyaçlarını odak merkezine alan programlar geliştirmeye başladı. 2015’te tam da bu alanda çalışan koca bir aktivist ve sosyal çalışmacı dünyasının varlığını keşfetti ve fikrini Türkiye’ye taşımak için ilham aldı. Nil Delahaye, INALCO’da Türkoloji ve Hausa lisansları aldı, Rouen Üniversitesi’nde dil didaktiği ve Bilgi üniversitesinde kültür yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. BoMoVu’nun kurucusu, proje yazarı, ve ağ geliştiricisi olarak çalışıyor.

Buket Atlı Hakkında
İklim değişikliği, enerji politikaları, ekoloji eğitimi ve hava kirliliği ile ilgili Greenpeace, Toplum Gönüllüler Vakfı, Yuva Derneği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. 2015 yılında, 18 tane çevre ve sağlık kuruluşunun yer aldığı Temiz Hava Hakkı Platformunun kuruluşunda etkin yer aldı. “Şehirdeki yaşamımızda ekolojik ayak izimizi nasıl azaltabiliriz?” sorusuyla yola çıktı ve 2016 yılından bu yana İnanç Mısırlıoğlu ve Zeynep Mataracı ile birlikte Şehirde Ekolojik Uygulamalar atölyesini yürütüyor. Permakültür, şiddetsizlik ve topluluk olma konularında da kendini geliştiriyor ve eskisi gibi doğa döngüsünün bir parçası olduğumuz bir yaşamı büyütmek için hep birlikte değişim yaratma ilhamları arıyor.

Müze ziyareti ardından atölye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 2. katında düzenlenecektir.
Bu ücretsiz atölyenin kontenjanları sınırlıdır.

Kontenjanımız doldu, ilginize teşekkür ederiz!

ekolojik-kosu

İlginize teşekkür ederiz. Kontenjanımız dolmuştur.
Geçmiş Seans
09 Eylül
 
Cumartesi
14:00

 

18 yaş ve üzeri      

Atölyeler