Pinhole "Kamera" Atölyesi

23 Nisan - 24 Nisan 2014

Pera Öğrenme, 23 ve 24 Nisan 2014 tarihlerinde TISFEST işbirliği ile, Pera Müzesi’nde “Pinhole "Kamera" Atölyesi” adlı fotoğraf etkinliği düzenliyor.

Atölyede katılımcılar fotoğrafın tarihsel gelişim sürecini analiz edebilecek, Pinhole (İğne Deliği Fotoğraf) kamerayı nasıl yapabileceklerini, aynı zamanda fotoğrafın ve karanlık odanın temel sırlarını deneyimleyecekler. Hazırlayacakları Pinhole kamerayla tekniğine uygun olarak çekimler yapacaklar.

Pinhole’un Hikayesi
İlk çağdan bu yana düşüncelerini, duygularını bir yüzey üzerine aktarmaya çalışan insanlar, mağara duvarına bizon resmini çizen insandan başlayarak, tarih içinde çeşitli yüzeyleri; çizerek, boyayarak ve baskı tekniklerini kullanarak gördüklerini ve duygularını sabit bir yüzey üzerine kaydetme eğilimleri göstermiştir.Tüm bu çaba ve arayışlar 1800’lü yılların ortalarında, ışığı ve ışığa karşı duyarlı bir yüzeyi kullanarak nesnelerin görüntülerini yüzey üzerine kaydederek sabitleştirme tekniğini bulmayla sonuçlanmıştır.

Yüzeyi, pozlayarak kullanılan bu yöntemin adı fotoğraftır. İnsanın ilk olarak suretini su üzerindeki yansımalarından görebildiği göz önünde bulundurulursa bu buluş muazzam bir ilerlemedir. İngiliz dilinde iğne deliği (pinhole), fotoğraf literatüründe ise karanlık oda ya da karanlık kutu (kamera obscura) adıyla anılan fotoğraf tekniği oldukça basit bir ilkeye dayanır. Latince'de "kamera" "oda", "obscura" da "karanlık" anlamlarını taşır.

Bu yıl Dünya Pinhole Fotoğraf Günü ise, 27 Nisan 2014 tarihinde kutlanıyor.

23 Nisan Çarşamba
Yaş Grubu: 7-12
Saat: 14:30 – 17:00
Kontenjan: 12
Ücretsiz

24 Nisan Perşembe
Yaş Grubu:
18 yaş ve üzeri
Saat: 14:30 - 17:00
Kontenjan: 12
Ücretsiz

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
0212 334 99 00 (4)
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Paylaş