Paylaş

Yusuf Agah Efendi

Carl Frederik von Breda

Tuval üstüne yağlıboya, 240 x 148 cm
1794-1796

1793’te Reis-ül küttabın Bebek’teki yalısında yapılan toplantıda “Avrupa kaidesince sefaret usulünün luzum-ı vaz’ ve tesisi” için Osmanlı Devleti’nin ilk daimi elçiliğinin İngiltere’de kurulması kararlaştırılmış; elçi olarak Girit doğumlu Kalyonlar Katibi Yusuf Agah Efendi görevlendirilmiştir. Elçi seferinin ayrıntıları İstanbul’daki İngiliz büyükelçisi Robert Ainslie tarafından ayarlandıktan sonra heyet Ekim 1793’te Londra’ya gitmek üzere yola çıkar. Avusturya, Almanya, Belçika üzerinden Ostend Limanı’na gidilerek deniz yoluyla İngiltere’ye geçilir. Fırtınalı bir havada Manş Denizi'ni geçerek Dover’a ulaşan elçilik heyeti top atışları ve askeri bando ile karşılanır.

Heyeti karşılayanlardan General Smith, Dışişleri Bakanı Lorg Grenville’e yazdığı mektupta Yusuf Agah Efendi’yi “sevimli ve saygıdeğer yaşlı bir adam”, sırkatibi Mahmud Raif Efendi’yi “genç ve makul”, baş tercüman Emanuel Persiani’yi “zeki, becerikli” biri olarak tanımlar. Yola çıkıldıktan yaklaşık iki ay sonra Londra’ya ulaşan heyet, bir süre Pall Mall’daki Royal Hotel’de konakladıktan sonra Thames Nehri kıyısında bulunan Adelphi’deki Adams Street’te seçtikleri konutlara yerleşir. Her hafta Çarşamba’ları Kral III. George’un üst düzey yetkililer ve elçilerin katıldığı kabullerine ve Perşembe’leri Kraliçe Charlotte’ün kadınların da katılabildiği, kraliyet ailesinin hazır bulunduğu toplantılarına katılırlar. Fakat İstanbul’dan deniz yoluyla gelen hediyeler ve itimatnameler 8 ay gecikmeyle Londra’ya ulaşınca, kralın bir süre Londra’da bulunmamasının da etkisiyle varışlarından ancak 14 ay sonra itimatnamelerini sunarak resmen göreve başlayabilmişlerdir. Parlamento’nun açılışına rastlatılarak 29 Ocak 1795’te gerçekleşen, 20’den fazla atlı arabanın 200 muhafızın yer aldığı görkemli bir geçit töreniyle gerçekleşen kabulün ardından, III. Selim’in gönderdiği değerli taşlarla işlemeli silahlar, altın koşum takımlı arap atları, ipekli kumaşlar türünden hediyeler, kral, kraliçe, Galler Prensi, Portland Dükü ve dışişleri bakanına sunulur. Londra’da üst düzey bürokratların katıldığı pek çok davette hazır bulunan Yusuf Agah Efendi’nin, St. James Caddesi’ndeki atölyesinde yaptığı portrelerle ün kazanmış İsveç’li ressam Carl Fredrik von Breda tarafından anıtsal boyutlu bir portresi yapılmıştır.

Yusuf Agah Efendi’nin elçilik görevi 1797 Temmuz’unda sona ermiştir, hazırladığı “havadisname” ve Mahmud Raif Efendi’nin Fransızca kaleme aldığı detaylı rapor siyasal olayların yanı sıra, ekonomi, sosyal yaşam, Parlamento’nun yapısı ve siyasal düzenin işleyişi, saray adetleri, Londra kenti, üniversiteler ve fabrikalar gibi pek çok gözlemleri içerir.

Bu eseri Blippar uygulamasıyla tarayın, kendinizi tablonun içinde bulacaksınız!
Detaylı bilgi için tıklayın.