ana resim

Rembrandt

Rotterdam, Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonu'ndan Yapıtlarla

20 Ekim 2006 - 07 Ocak 2007

Rotterdam’daki Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin duvarlarında Rembrandt’ın dünyaca ünlü üç yağlıboya tablosu asılıdır:

Aletta Adriaensdochter’in Portresi, Ülkenin Bütünlüğü ve Çalışma Masasında Titus.

Buna karşılık müze koleksiyonundaki Rembrandt desen ve baskılarının yeterince tanındığı söylenemez. Kâğıt gibi ışığa duyarlı bir malzemenin gerektirdiği özel koşullarda Baskı Odası’ndaki kutularda saklanan bu yapıtlar, ancak konuyla ilgili bir araştırmacı ya da bir sanatseverin isteği üzerine gün ışığına çıkarılırlar. Zaman zaman müzede düzenlenen ya da gezdirilen bir sergide, üç ayı geçmeyen sürelerle, loş bir ışıkta sergilendikleri de olur; ama ardından hemen güvenli ve karanlık ortamlarına dönerler.

Rembrandt ve Çevresi/DESENLER sergisinde yer alan 99 yapıtın, aralarında Rembrandt desenleri de bulunan 65 kadarı, bir zamanların ünlü Koenigs Koleksiyonu’nun bir parçasıydı. 1940 yılında Rotterdamlı armatör D.G. van Beuningen tarafından satın alınarak Boijmans Van Beuningen Müzesi’ne bağışlanan bu yapıtlar, müzeyi Hollanda'daki ikinci büyük Rembrandt desenleri kolleksiyonunun sahibi haline getirdi. Ne var ki bu desenler, 1988’den bu yana birarada sergilenmedi. Ta ki bu yılın başlarında öğrenci ve takipçilerinin desenleriyle birlikte Boijmans Van Beuningen Müzesi’nde sergileninceye kadar.

Bu nedenle bugün, Rotterdam’dan sonra İstanbul’da, Rembrandt desenlerinin çevresindeki sanatçıların çalışmalarından yapılmış bir seçkiyle birlikte yeniden gün ışığına çıkmaları, önemli bir olay niteliği kazandı. Bunun, Rembrandt’ın doğumunun dört yüzüncü yılına rastlaması da sergiye ayrı bir anlam kattı.

Rembrandt ve Çevresi/DESENLER sergisinde Avrupa resminin en büyük ustalarından biri, öğrencileri ve izleyicileriyle birlikte bizi desenin -resmin bu en saf ve temel biçiminin- büyülü dünyasına götürdü.

Paylaş

 

sergi resim
sergi resim
sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Rembrandt ve Çevresi
Desenler

İncele