Paylaş

Nickolas Muray

Bir Fotoğrafçının Portresi

İÇİNDEKİLER

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Sunuş
Mimi Muray

10 Teşekkürler
Salomon Grimberg

14
Nickolas Muray, Otoportre
Salomon Grimberg

26
Portre Üstüne
Nickolas Muray

88
İnsanları Renkli Fotoğraflamak
Nickolas Muray

154
Nickolas Muray & Frida Kahlo: Talihin Buluşturduğu Kılıç ile Çiçek Arasındaki Tutkulu Aşk
Salomon Grimberg

198
Zamandizin
Salomon Grimberg

1920’lerde New York’taki en başarılı portre ve moda fotoğrafçısı olarak bilinen, 30’larda çığır açıcı bir girişimle doğal renkli fotoğrafı reklamcılıkta kullanan Macar asıllı Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray (1892 - 1965), Türk sanatseverlerle 2013 yılında buluştu.

Salomon Grimberg küratörlüğünde hazırlanan sergi Nickolas Muray’ın fotoğraflarını retrospektif bir düzenle ele alıyor. Amerika’daki ünlü fotoğraf arşivi George Eastman House ailesinin yönetimindeki Nickolas Muray Arşivi ve çeşitli özel koleksiyonlardan derlenen bu seçki Muray’ın 50 yıla yayılan kariyerini özetliyor.

Sergi kataloğunda, Muray’ın siyah-beyaz fotoğraflarının yanı sıra, Hollywood çevrelerinde ve Amerikan reklam sektöründe büyük ün kazanmasında rolü olan renkli fotoğrafları da yer alıyor.

Greta Garbo’dan Marilyn Monroe’ya, Elizabeth Taylor’dan Martha Graham’a oyuncular, dansçılar, sanatçı ve yazarlar gibi birçok ünlüyü fotoğraflayan Muray özellikle Lucky Strike, Coca Cola, General Foods gibi markalara ait ilk renkli fotoğraflarla da tanınıyor. The New York Times’tan Vanity Fair’e ve Vogue’a, Harper’s Bazaar’dan Dance, Shadowland ve Theater Magazine’e dönemin belli başlı dergilerinde düzenli olarak yer alan bu fotoğraflara, büyük aşkı Frida Kahlo’nun sanatçı tarafından çekilmiş portreleri de eşlik ediyor.

Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 205
ISBN: 978-605-4642-11-3