Paylaş

Baskı, Desen ve Suluboya

20. Yüzyıl Ustalarından Viyana Katedral ve Başpiskoposluk Müzesi Otto Mauer Koleksiyonu’ndan Bir Seçme

İÇİNDEKİLER

6 Sıradışı Bir Koleksiyon, Sıradışı Bir Koleksiyoncu
Suna & İnan Kıraç 

8 Otto Mauer Koleksiyonu ve Pera Müzesi’ndeki Sergi Üstüne Bitkaç Söz
International Art Management Viyana, Avusturya

10 Klasik Modernden Postmoderne Otto Mauer Koleksiyonu
Bernhard A. Böhler

16 Katalog

100 Biyografiler

Monsenyör Otto Mauer bir Katolik rahibi: Din adamlığının yanı sıra çağdaş sanatın bütün türlerine düşkün, uzak görüşlü ve dinsel inanç ya da kökenleri ne olursa olsun tüm “avangart” sanatçılara ilgiyle yaklaşabilen, tutkulu bir koleksiyoncu aynı zamanda.

Modern Avusturya sanatının en dikkate değer koleksiyonlarından biri olan koleksiyonunda temsil edilen sanatçı adlarının listesi, 1945 sonrası Avusturya sanatının bir “kim kimdir”i sanki. Mauer, klasik modernden postmoderne uzanan geniş bir yelpazeye yayılan koleksiyonuyla adeta dönemin sanat tarihini yansıtan atlas benzeri bir “referans koleksiyon” oluşturmaya çalıştmış. II. Dünya Savaşı sırasında toplamaya başladığı eserler arasında Paris modern sanatının baş temsilcilerinin taşbaskılarıyla Alman ve Avusturyalı sanatçıların özgün yapıtları bulunuyor. 1954 yılında kurduğu Galeri St. Stephan, Mauer’in yönetiminde 50’li ve 60’lı yıllarda Viyana’nın önde gelen avangart galerisi haline geldi; aynı zamanda uluslararası sanat sahnesinde de önemli bir saygınlık kazandı.

Koleksiyondan derlenen sergi ve katalog usta sanatçıların yapıtlarını içeriyor. Otto Mauer Koleksiyonu yaklaşık 3000 yapıtı kapsıyor ve bugün Viyana Katedral ve Başpiskoposluk Müzesi’nde (Dommuseum) korunuyor.

Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 113

ISBN: 978-975-9123-36-9