Paylaş

Kahve Molası

Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni

İÇİNDEKİLER

6 Sunuş
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi

8 Kahvenin Serüveni

11 Kahve Piyasasından Fincan Piyasasına

16 Kahve Tüketimi Etrafında Şekillenen Seramik Üretimi

31 Çekirdekten Fincana

37 Osmanlı’da Kahve İkramı

43 Osmanlı’nın Sosyal Medyası: Kahvehaneler

18. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir zaman dilimi içinde Osmanlı sanat mozağinin önemli bir bölümünü oluşturan Kütahya çini ve seramikleri, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın da üç büyük koleksiyonundan birini oluşturur. Görece gölgede kalmış bu sanatın gelişim çizgisinin en önemli örneklerini barındıran Koleksiyon, tematik bir seçkiyle, 16. yüzyıldan günümüze, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e içecek kültürünün merkezinde yer alan kahveyle buluşuyor.

Keşfedilmesinden bu yana kültürel önemini koruyan kahve, Kütahyalı ustaların üretimleriyle günlük hayatımızda serüvenini sürdürmüş, fincandan güğüme, ibrikten nargileye uzanan ve bu rutinlerin etrafında şekillenen eserler, hem kahvenin hem de vazgeçilmez ritüellerinin estetik bir eşlikçisi olmuştur.

Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni, kahve etrafında şekillenen rutinleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomik girişim gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceliyor.

Yayın Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 61
ISBN: 978-605-4642-28-1