Pera Film

1001 Gram

Paylaş

23 Kasım 2019 / 19:00 Geçmiş Aktivite

Pera Film, Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara başlıklı video yerleştirmesi kapsamında özel bir gösterim gerçekleştiriyor. Sanatçı Nicola Lorini tarafından gerçekleştirilen, kütle birimi kilogramın tanımının değişmesi ve İnternetin teorik kütlesinin hesaplanması gibi yakın zamanda gerçekleşen önemli gelişmeleri merkezine alan yerleştirme, ziyaretçileri Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Film hakkında

Marie her şeyin ölçülebilir, biçilebilir olmasını seviyor. Fakat mutluluk nasıl ölçülür? Bir ömrün kaç kilo geldiği nasıl bilinebilir? Norveç'in sıra dışı komedi ustası Bent Hamer'dan insan olmanın tuhaflıklarına dair bir film: 1001 Gram.

Bilim insanı olan Marie (Ane Dahl Torp) her şeyin fiziksel olarak ölçülebilir olmasına takıktır ve hem özel hem de iş hayatını aynı mesafeli tavırla idare etmektedir. Kendisi gibi bu konuda fanatik olan babası Ernst’le birlikte Norveç’in ağırlık ve ölçekler enstitüsünde çalışır. Ernst kalp krizi geçirince, Paris’te gerçekleşecek olan uluslararası kalibrasyon konferansına katılmak Marie’ye düşer. Yolculuk Marie için bir dönüm noktası, içsel değişiminin başlangıcı olacaktır. Orada tanıştığı Pi’nin farklı düşünceleri ve sıcaklığı Marie’ye kendi mutluluğunu ne kadar önemsediğini düşündürür. Sıra dışı komedinin ve absürt filmlerin ustası Bent Hamer, bu kez bilim ile insan duyguları arasındaki gri alanda gezinirken, yine hafifliği elden bırakmayarak, birbirimize duyduğumuz ihtiyacı, insan olmanın tuhaflıklarını irdeliyor.

Yönetmen: Bent Hamer
Oyuncular: Ane Dahl Torp, Laurent Stocker, Stein Winge, Hildegun Riise
Norveç, Almanya, Fransa, 2014, 88', HDD, renkli 
Norveççe, Fransızca; Türkçe altyazılı

Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.