Projeler

Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk <br>Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk
Sanal Gerçeklik Deneyimi

22 Mayıs 2019

Sanatçının tarihsel veriler doğrultusunda kurgulanmış çalışma ortamını ziyaret edecek ve “Kaplumbağa Terbiyecisi” resminin içinde etkileşimli bir gezintiye çıkacaksınız!

Voronoi
Voronoi
oddviz
3 Mart 2020 - 28 Nisan 2024

Pera Müzesi 15. yılında, sanatçı kolektifi oddviz’in Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonundan ilhamla ürettiği Voronoi başlıklı videoyu sunuyor. 

Akustik Ufuk
Akustik Ufuk
Özcan Ertek
14 Nisan - 9 Temmuz 2023

Pera Müzesi, Özcan Ertek'in Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu'ndan esinlenerek hazırladığı Akustik Ufuk başlıklı interaktif ses yerleştirmesini sunuyor. Yerleştirme, elektronik bir pusula aracılığıyla, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergisindeki resimlerden esinlenerek üretilen ses manzaralarını çalan bir enstrümana dönüşüyor.

Plastik Düşler Sahnesi
Plastik Düşler Sahnesi
12 Mart - 28 Mayıs 2021

Pera Müzesi, HYPERCORTEX [Atay Ilgun, Caner Bozkurt / Kaan Işık ve Emre Öztürk'ün yardımlarıyla] iş birliği ve British Council desteğiyle sanal (virtual) etkinlik serisi “Plastik Düşler Sahnesi”ni sunar.

Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara
Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara
Nicola Lorini
9 Mayıs - 24 Kasım 2019

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu sergi salonunda koleksiyondan esinlenen Tüm Zamanlara,Tüm Üzgün Taşlara başlıklı güncel bir video yerleştirme sundu.

Yeni Sesler
Yeni Sesler
1 Ekim 2018 - 1 Mayıs 2019

Müze koleksiyonlarını farklı ifade olanakları sunan mecralarla yeniden keşfetmeyi amaçlayan projede, çeşitli müzik türlerinde çalışmalar yapan besteci, müzisyen veya sanatçılar “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüeri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarından esinlenen üretimler gerçekleştirdi.

Bir Avuç Hak
Bir Avuç Hak
Aslı Uludağ
2 Mart - 1 Nisan 2018

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenerek yaratılan ve Pera Müzesi’nin Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergi katında bir ay süreyle Aslı Uludağ tarafından gerçekleştirilen performans, imzalanmasının 70. yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni mercek altına aldı.

Yeniden Bak
Yeniden Bak
31 Mart - 2 Nisan 2017

Pera Müzesi, Performistanbul iş birliğiyle Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergilerinden ilham alan “Yeniden Bak” performans programını sundu. Sanatçılar İ. Ata Doğruel “Elçiler”, AslieMk “Yerinde” ve Ekin Bernay “9 Taş” başlıklı performanslarıyla Pera Müzesi’ndeki Oryantalist Resim, Kütahya Çini ve Seramikleri ve Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergilerine yeni bir bakış sundular. 

Bulut Profilleri: Ağırlıksız Ölçüler
Bulut Profilleri: Ağırlıksız Ölçüler
Katherine Behar
8 Eylül - 16 Kasım 2016

Pera Müzesi'nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu'ndan ilhamla sanatçı Katherine Behar tarafından hazırlanan 3 boyutlu animasyon-videolar, koleksiyon sergisindeki ekranlarda gösterildi.

gör/bak/deniz
gör/bak/deniz
Caitlind r.c. Brown ve Wayne Garrett
5 Haziran 2015 - 14 Şubat 2016

2015’te 10. yılını kutlayan Pera Müzesi, uluslararası platformda yaptıkları kavramsal çalışmalarla dikkat çeken Kanadalı genç sanatçılar Caitlind r.c. Brown ve Wayne Garrett’a Müze’nin cephesine özel bir yapıt projelendirmelerini rica etti.