Söyleşi

Bir Yol Öyküsü
Engin Özendes, Ali Borovalı, Cem Turgay

Paylaş

21 Ocak 2020 / 18.30 Geçmiş Aktivite

Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl sergisi, 1839’da fotoğrafın bulunuşunun ilanı ve ilk fotoğraf gezisinin 180. yılında aynı rotayı günümüz teknikleriyle yeniden keşfeden fotoğraf sanatçılarının yorum ve bakış açılarını bir araya getiriyor. Sergi kapsamındaki ilk söyleşi, 21 Ocak Salı günü 18.30’da sergi küratörü Engin Özendes’in moderatörlüğünde, sergi sanatçıları Ali Borovalı ve Cem Turgay’ın katılımıyla gerçekleşecek.
Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl sergisi kapsamında Ali Borovalı, Paros, Naksos ve Santorini adalarını gerçekçi ama yalınlıktan ödün vermeyen sanatsal üslubuyla fotoğraflarken Cem Turgay, eleştirel ve deneysel üslubuyla İzmir’i ele alıyor.

Sergi salonunda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçedir.

Engin Özendes hakkında
Türk fotoğraf tarihi üzerine araştırmalarına 1974’de başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı gazete, dergi ve ansiklopedide yazıları yayınlandı. Pek çok jüri üyeliğinde bulundu, konferanslar verdi, televizyon programları hazırladı.

1976-1981 yılları arasında aylık Yeni Fotoğraf dergisinin, 1978 ve 1980 yıllarında da Türk Fotoğraf Yıllığı’nın sahipliğini ve yazı işleri müdürlüğünü, 1994’de Photo GLOBE Dergisi’nin yayın danışmanlığını yaptı. 1987’de ilk kitabı Photography in the Ottoman Empire 1839-1919 Haşet Yayınları'nca yayımlandı. Bunu, Türkiye fotoğrafının tarihi ve çağdaş fotoğrafı üzerine on dört kitap izledi. 1989’da Hürriyet Gösteri dergisi için “Fotoğrafın 150. Yılı” özel ekini hazırladı.

Fotoğraf üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle 1990’da Fédération Internationale de L’Art Photographique (FIAP) tarafından Excellence Fiap (ESFIAP) unvanı verildi.

Yurtiçi ve yurtdışında yetmişe yakın sergi açtı. Bu sergiler için 36 kitap hazırladı. 2004- 2012 yılları arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Fotoğraf Sergileri Küratörü olarak görev aldı. 2017 yılından bu yana serbest çalışmalarının yanı sıra Nilüfer Belediyesi Mysia Fotoğraf Müzesi’nin küratörlüğü görevini sürdürmektedir.

2016’da İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), 2017’de BUFSAD’ın (Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği) Onur Üyesi oldu. Aralık 2019’da İFSAK tarafından Yılın Fotoğraf Ödülü verildi.

Cem Turgay hakkında
1962 doğumlu CEM Turgay Londra Croydon Technical College mezunu. Şimdiye dek pek çok sergiye katılan sanatçı, 1993 ve 2010 yıllarında Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü, 1998-99 yıllarında Pamukbank Fotoğraf Ödülü’ne layık görüldü. Siyah-beyaz fotoğraflarında kasvetli havaları tercih eden sanatçı kendini “karanlığı kapana kıstıran bir ışık avcısı” olarak tanımlıyor. 

Ali Borovalı hakkında
1958 İstanbul doğumlu Borovalı, Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İdari Bilimler Dalı'nda yüksek lisans için gittiği ABD, Florida’dan fotoğraf eğitimi de alarak döndü. Sonraki yıllarda fotoğrafçılıkta uzmanlaşma arayışı, onu foto-röportaj alanına yönlendirdi. Yapıtlarında insan yaşamına, çevresine ve kültürel kimlik temalarına yaratıcı bir bakış ile odaklanan Ali Borovalı, birkaç aydan uzun senelere yayılan uzun soluklu projelerde çalışmayı tercih etmektedir. İlk defa okul yıllarında fotoğraf makinesine yerleştirdiği filmin ardından uzun süre peşine düştüğü Olympus Pen (1968) makinesiyle çektiği fotoğraf ile ulusal bir yayın tarafından “haftanın fotoğrafı” ödülüne layık görüldü. Borovalı, fotoğraf tutkusunun peşinden gitmeye devam ediyor.