Performans

Elektronik Köprüler
Başar Ünder

Paylaş

20 Aralık 2019 / 20:00 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle, bu kez elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor!

İstanbul’da kurulan müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayat geçirilen “Elektronik Köprüler”, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği farklı mesele ve alanları odağına alıyor. Serinin Aralık ayı etkinliğinde Başar Ünder elektronik müzik, gürültü ve anlatı konuları üzerine gerçekleştireceği konuşmanın ardından bir DJ performansı gerçekleştirecek.

18:30     Konuşma, Başar Ünder ve Ümit Üret 
20:00     Performans, Başar Ünder

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Başar Ünder, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamladı. 2006 yılında UNESCO Aschberg Bursaries for Artists fonu desteği ile IMEB - Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges’da misafir besteci (artist-in-residence) olarak çalışma fırsatı buldu. 2010 yılında İTÜ MİAM - Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Ses Mühendisliği ve Tasarımı dalında yüksek lisans derecesini aldı. 2014 yılında 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Annemin Şarkısı filmi için bestelediği müziklerle En İyi Müzik ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Diving adlı eseriyle Sub Rosa tarafından yayınlanan Anthology of Turkish Experimental Music 1961-2014 albümünde yer aldı. 2017 yılında Avrupa Film Akademisi (EFA) üyesi oldu. 2018 yılında Estalagem Da Ponta Do Sol Residency For Contemporary Music And Electronics programına kabul edildi. Ünder, 2018 yılı Güz dönemi itibarıyla Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve araştırma grubu yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

ÆVOM nedir?
ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.