ana resim

Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul'da

06 Ağustos - 03 Ekim 2010

Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul'da

Japonya Medya Sanatları Festivali, 1997 yılından beri Japonya'da düzenlenen, Sanat, Eğlence, Animasyon ve Manga bölümlerinden oluşan özgün bir festival. Ana amacı, medya sanatları alanında mükemmelliğe ulaşmış yapıtları bir araya getirerek yeni fırsatlar yaratmak, süreci ve yaratıcılığı desteklemek ve esin vermek.

İstanbul'da ilk kez Pera Müzesi'nde düzenlenen Japonya Medya Sanatları Festivali sergisi, medya sanatlarının iki özgün yönüne, Yaratıcı Akıl ve Anlatıcı Akıl'a odaklanıyor. Sergi bu iki temayı, Japonya Medya Sanatları Festivali'nin geçmişteki sergilerinde yer alan ödül kazanmış yapıtlarla olduğu kadar, son dönemden yapıtlar aracılığıyla da gündeme getiriyor.

Beşinci yılını kutlayan ve kuruluşundan bu yana genç sanatçılara ve farklı sanat anlayışlarına destek veren Pera Müzesi bu sergisinde teknolojiyle anlatımı en olağandışı biçimlerde birleştiren Japon sanatçıların şaşırtıcı ve yaratıcı yapıtlarını bir araya getiriyor.

6 Ağustos - 3 Ekim 2010 tarihleri arasında açık kalacak sergi kapsamında, sanatçı sunumları, paneller ve film gösterimleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Yaratıcı Akıl

Üretim mühendisliği demek olduğu kadar, tinsel bir içerik de taşıyan Japonca Monozukuri / Yaratıcı Akıl ifadesinin pek çok açılımı var. Yaşamı zenginleştirme çabasının ayrılmaz bir parçası olan Monozukuri, Japon endüstrisi ve kültürünün gelişmesini sağlıyor. Seri üretimi yapılan endüstri ürünlerini ifade etmekle birlikte, kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel zanaat teknikleriyle üretilen eserleri de kapsayan Monozukuri, sanatsal ve yaratıcı çalışmaları esas alıyor. Serginin Yaratıcı Akıl bölümü, daha ileri ifadeler ve işlevsellik arayışıyla yeni medya ve teknolojileri kullanan interaktif sanat örnekleri ve enstalasyonlardan oluşuyor.

Anlatıcı Akıl
Eski dönemlerde Monogatari / Anlatıcı Akıl kuşaktan kuşağa sözlü olarak yayılırdı. Karakter ve illüstrasyonların kullanılmasıyla birlikte öykü anlatma sanatı evrensel anlamda yaygınlaştı. Japonya tarihinde bir dönem, Monogatari, özel bir ifade aracı olan emakimono / resimli rulolar kullanılarak dile getirilmişti, bu araçlar ve ifade biçimleri zamanla değişip gelişti.

Anlatıcı Akıl bölümünde, Japonların çağdaş Monogatari'si olan manga, animasyon ve oyunlardan örnekler sunuluyor. Etkileyici orijinal çizimlere ve resimli taslaklara yer veren bu bölüm, sanatçıların yaratıcı becerilerini keşfe çıkıyor.

ANİMASYON

TEZUKA Osamu imzalı ilk TV animasyonu Astro Boy'un, 1963'te yayınlanmaya başlamasından bu yana Japon animasyon sanatı hızlı bir ilerleme gösterdi. Yaratıcı ve yenilikçi fikirlerle dolu yetenekli yönetmen ve animasyon sanatçılarının hazırladığı filmlerle Monogatari / Anlatıcı Akıl alanı da gelişti. Animasyon sanatçıları dünyada büyük beğeni topluyor ve filmler yalnızca çocukları değil yetişkinleri de büyülüyordu. İçlerinde en çok ilgi toplayan, MIYAZAKI Hayao imzalı Ruhların Kaçışı, 2002 Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü'nü kazandı ve dünya çapında üne kavuştu. MIYAZAKI gibi, YAMAMURA Koji'in Mt. Head ve KATO Kunio'nun Küçük Küplerden Ev adlı eserleri de 2003 Annecy Uluslararası Animasyon Festivali'nde büyük ödülü kazandı ve 2009 yılında Oscar Ödülü'nü aldı

MANGA

Japon manga sanatı İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ciddi bir gelişim gösterdi. TEZUKA Osamu, sinema tekniklerini Japon manga sanatına uyguladı; genç manga sanatçılarıysa yeni kuşak mangayı yarattılar. 1963'te TV animasyonlarının ekranlarda yayınlanmasının ardından önemli bir yer edinen manga, çizgi filmlere de kaynaklık etmiştir. Günümüzde ise, yalnızca animasyon ve oyunlar değil, aksiyon filmleri ve dramlar da manga ile yakından ilişkilidir. Japon manga sanatının gelişmesindeki başlıca etken, Monogatari / Anlatıcı Akıl için yapısal ve görsel açıdan kusursuz bir ortam sunuyor olmasıdır.

OYUN

1978'de satışa sunulan ve Japonya'da müthiş başarı kazanan Space Invaders'la Japon video oyunları büyük bir ivme kazandı. Ardından Family Computer 1983'te piyasaya sürüldü ve şirketler birbiri ardına çok çeşitli oyun konsolları ürettiler. Teknik açıdan, grafiklerin fotoğraf gerçekçiliği çizgisinde gelişim göstermesi ve arayüzlerin kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde iyileştirilmesi, oyunların gelişiminde önemli etken oldu. İçerik açısından, Monogatari / Anlatıcı Akıl, manga ve animasyonlar gibi, oyunlar için de önemli bir unsur olarak görülür. Dünyanın farklı köşelerinden insanlar ortak bir sanal uzamda maceralara atılıp, ilginç ve alışılmadık türde bir Monogatari deneyimlerler.

Paylaş

 

sergi resim
sergi resim
sergi resim
sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Japonya Medya Sanatları Festivali

İncele