“Ağırlıkların Epigrafisi” Çalıştayı

1 Kasım 2022

Anıtlar üzerindeki yazı ve kitabeleri inceleyen epigrafi bilimi Pera Müzesi tarafından düzenlenen bir çalıştaya konu oluyor. Ağırlık ve ölçü konularını disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele alan Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı 16-17 Aralık 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi öğrenimi gören üniversite öğrencilerinin ücretsiz katılabileceği çalıştaya son başvuru tarihi 28 Kasım 2022.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 16-17 Aralık tarihleri arasında, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu kapsamında, lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik seminer ve atölye programlarından oluşan Ağırlıkların Epigrafisi başlıklı bir çalıştay düzenleyecek.

Çalıştay,Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk ve Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu Yavuz Selim Güler’in yürütücülüğünde, Pera Müzesi’nde yüz yüze gerçekleşecek. İki gün sürecek çalıştayın ilk gününde epigrafi bilimi hakkında seminerler verilirken, ikinci günde Anadolu ağırlıkları epigrafisi, vaka çalışmaları ve atölyelerle incelenecek.

Seminerler; “Epigrafiye Giriş ve Yunan Epigrafisinin Kısa Tarihçesi”, “Yunancanın Kökeni ve Gelişimi”, “Yunan Paleografisi”, “Epigrafik Buluntular”, “Edisyon Kuralları” ve “Epigrafik Veri Tabanlarının Kullanımı”, “Yazıt Türleri”, “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” başlıklarında gerçekleşirken, atölye çalışmaları; “Ağırlıklar”, “Müzecilik ve Epigrafi”, “Sergi Tasarımı” ve “Epigrafi, Epigrafik Buluntuları Yayını Hazırlama” konularında pratik uygulamalardan oluşacak.

“Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu”, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın üç büyük koleksiyon alanından birisi. MÖ 2. binden günümüze, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu’da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini kapsayan koleksiyon, arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimarlıktan sarraflığa, denizcilikten eczacılığa kadar çeşitli alanlarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletlerini bünyesinde barındırıyor.

Başvuru koşulları

Çalıştaya katılmak isteyen, üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi programlarında öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencileri, 28 Kasım Pazartesi gününe kadarinfo@peramuzesi.org.tr e-posta adresine “Ağırlıkların Epigrafisi Çalıştayı_Ad-Soyad” başlığı ile tek sayfalık özgeçmiş ve 100 kelimeyi geçmeyecek niyet mektuplarını ileterek başvurabilecekler. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından çalıştaya katılacak 10 kişi belirlenecek.

 

Detaylı bilgi için: https://www.peramuzesi.org.tr/images/detayli-bilgi-agirliklarin-tr.pdf

Takvim

Başvuru dönemi: 1 Kasım – 28 Kasım 2022                                               

Kabul alanların duyurulması: 1 Aralık 2022

Çalıştay tarihleri: 16 –17 Aralık 2022

Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk hakkında

Hüseyin Sami Öztürk İstanbul Üniversitesi’nde arkeoloji öğrenimi gördü. Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda 1999 yılında “Hellenistik Çağ’da onurlandırma” adlı teziyle yüksek lisansını; 2006’da “M.Ö. II.- M.S. IV. yüzyıllarda Likya-Pamfilya Bölgesinde Kırsal Alan Güvenliği” adlı teziyle doktorasını tamamladı. 2018 yılında Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda Doçent unvanı aldı ve aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam ediyor. Uzun yıllar Lykia’da yüzey araştırmalarında epigrafist olarak görev yapan Dr. Öztürk, Bithynia’daki Sakarya ve Bilecik illerinde başkanlığı altında da bir epigrafik yüzey araştırması yaparken, Olympos ve Adramytteion kazıları epigrafisti olarak da, birçok müzede çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yavuz Selim Güler hakkında

Koç Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Sanat Tarihi öğrenimini gördü. 2018-2020 yılları arasında Eski Yunanca, Latince ve Eskiçağ Tarihi derslerinin asistanlığını yaptı. 2020 yılında Provincia Asia Eyaleti’nde Romalı tüccarlar ve bankerler üzerine hazırladığı yüksek lisans tezini tamamladı. Bir süre müze eğitimi alanında çalışan Güler, 2021’den bu yana çalışmalarına Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu Sorumlusu olarak devam ediyor.