Bir Sanatçı Kitabına İçeriden Bakış: “aramızda hayat var (+şeffaflık)”

9 Şubat 2021

Pera Müzesi, güncel sergisi Kristal Berraklığı kapsamında çevrimiçi bir söyleşi düzenliyor. Sergide, aramızda hayat var (+şeffaflık) başlıklı kitabıyla yer alan sanatçı Deniz Gül ile editörü Kevser Güler’in, bu ortak çalışmalarını aktaracakları söyleşi, 11 Şubat Perşembe günü Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, pandemi döneminde hayata geçirdiği ilk sergisi Kristal Berraklığı ekseninde bir dizi çevrimiçi etkinlik düzenliyor. Bu etkinliklerin ilkinde, sanatçı Deniz Gül’ün sergi davetine cevaben yazdığı aramızda hayat var (+şeffaflık) başlıklı kitabın üretim süreci ve içeriği mercek altına alınıyor.

Eleştirel düşünceyi körükleyen bir denemeler örgüsü

Şeffaflığın bilimsel, ekolojik ve sanatsal anlamlarıyla ilgilenen kuramsal yaklaşımlarla diyalog halinde ilerleyen kitap, dünyayı eleştirel bir biçimde düşünmek için yollar öneren bir denemeler örgüsü niteliğinde. Kristal Berraklığı sergisinin odaklandığı şeffaflık, kristallik, maddesellik kavramlarını, Bruce Nauman, Agnes Martin, Henri Michaux, Samuel Hahnemann, Henri Bergson, Gilles Deleuze, Moshe Feldenkrais gibi düşünürlerin metinleri üzerinden okuyan Deniz Gül; 40 farklı fragmandan oluşan aramızda hayat var (+şeffaflık) kitabında, Batı-merkezci ve domine eden bakış kavramını yapıbozuma uğratarak, şeffaflık kavramını açıyor.

Sanatçı Deniz Gül ve editör Kevser Güler’in, kitabın esin kaynaklarını, üretim sürecini ve içeriğini ele alacakları çevrimiçi söyleşi, 11 Şubat 2021 Perşembe günü saat 18.00’de Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir. Rezervasyon için tıklayın.

Pandemi döneminde ekolojik duyarlılıkla hazırlanan sergi

Elena Sorokina küratörlüğünde hazırlananKristal Berraklığı, farklı ülkelerden 20 sanatçının çevresel ve toplumsal konuları kristaller ışığında ele alan eserlerini bir araya getiriyor. Küratör ve sanatçıların, ekolojik bir duyarlılıkla hayata geçirdikleri sergi; küresel şeffaflık, insan-toprak ilişkisi, pandemi sürecinde oluşan yeni bedensel davranışlar ve bunların medyadaki yeri gibi güncel konulara odaklanıyor. Sammy Baloji, Minia Biabiany, Katinka Bock, Bianca Bondi, Gaëlle Choisne, Kıymet Daştan, Elmas Deniz, Sinem Dişli, Gluklya (Natalia Pershina-Yakimanskaya), Deniz Gül, Ilana Halperin, Gülsün Karamustafa, Yazan Khalili, Paul Maheke, Şener Özmen, İz Öztat, Hale Tenger, Güneş Terkol, Berkay Tuncay ve Adrien Vescovi’nin eserlerinin yer aldığı Kristal Berraklığı sergisi, 7 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Deniz Gül’ün “aramızda hayat var (+şeffaflık)” kitabı Pera Müzesi Artshop’tan satın alınabilir.