Çellistanbul “Umut” melodileri ile Pera Müzesi’nde

7 Mart 2023

Pera Müzesi, Pera Klasikleri konser serisinde bu ay, “Umut” temalı konserle Çellistanbul Viyolonsel Kuartet’i konuk edecek. İstanbul adını müziğin evrensel tınıları ile buluşturan dörtlü, dinleyiciye umut veren klasik müzik eserlerini seslendirecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, klasik müziğin güncel yorumcularını ağırladığı Pera Klasikleri konser serisine Çellistanbul ile devam ediyor. Müzenin Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergisinin yer aldığı salonda, 11 Mart Cumartesi akşamı gerçekleşecek “Umut” başlıklı konser, dinleyicileri tarihi ve büyülü müze atmosferinde müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

İnsan sesine en yakın enstrüman olan çelloyu müzikseverlerle buluşturmak amacıyla 2002’de kurulan Çellistanbul Viyolonsel Kuartet, her biri viyolonseldeki başarılı yorumları ile adından söz ettiren Melih Kara, Murat Berk, Julya Krepak ve Yusuf Çelik’ten oluşuyor. Farklı ülkelerde konserler veren Çellistanbul, Türkiye’den ve dünyadan çellistlerin yer aldığı özel projelere de imza atıyor. Çellistanbul’un bugüne dek aynı sahneyi paylaştığı ünlü müzisyenler ve topluluklar arasında Xavier Phillips, Mischa Maisky, Berlin Filarmoni Çellistleri, Atina Senfoni Orkestrası Çellistleri bulunuyor.

Müzikseverler, 11 Şubat 2023 tarihli, ertelenen “Çellistanbul ile Müzik Aşkı” konser biletlerini bu etkinlikte kullanabilir.

Konser biletleri Biletix’ten veya konser günü Pera Müzesi resepsiyonundan alınabilir. Pera Müzesi Dostları'na %50 indirim uygulanmaktadır. Yerler sınırlı ve numarasızdır. Etkinlik 7 yaş ve üzeri misafirlerin katılımına uygundur. 7-12 yaş arasındaki dinleyiciler konsere bir yetişkinle beraber katılabilir. 

Çellistanbul Hakkında
İstanbul adını, müziğin evrensel tınıları ile birleştiren Çellistanbul Viyolonsel Kuarteti, 2002 yılında Murat Berk’in öncülüğünde kuruldu. İnsan sesine en yakın enstrüman olan çellonun güzelliğini 4 çello ile müzikseverlere duyurmak üzere ilk konserini 2003 yılında İKSV Müzik Festivali kapsamında Aya İrini Müzesi’nde veren Çellistanbul, çalışmalarına viyolonsel sanatçıları Melih Kara, Murat Berk, Julya Krepak ve Yusuf Çelik ile devam ediyor. Topluluk bugüne dek 38. ve 42. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalleri başta olmak üzere Eskişehir, Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivalleri ve California Fresno Çello Festivali’ne davet edildi. “Dünya Çellisteri Buluşmaları” kapsamında California State University’de konser ve MasterClass gerçekleştirdi. Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşan Çellistanbul, Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümünde büyük şair anısına Moskova’da verdiği konserle beğeni topladı. Çellistanbul, kuartet olarak verdiği konserlerin yanı sıra konser ve albüm çalışmalarının yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan çellistleri dahil ettiği özel projelerle daha geniş topluluklar hâlinde de performans sergiliyor.