Pera Müzesi’nin Bizans Sergilerini Rehber Eşliğinde Keşfedin

12 Ocak 2022

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Bizans sergileri hakkında kapsamlı bilgi edinmek isteyen sanatseverler için rehberli tur programları sunuyor. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşecek “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergi turu 18 Ocak ve 24 Şubat’ta küratör Emir Alışık eşliğinde, İstanbul’dan Bizans’a sergi turu ise 27 Ocak ve 1 Mart’ta serginin proje yöneticisi Gülru Tanman rehberliğinde gerçekleşecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, açıldığı günden bu yana büyük ilgi toplayan Bizans sergileri için bir dizi rehber tur düzenliyor. Katılımcılar, Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün ortaklaşa hazırladığı“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”ve İstanbul’dan Bizans’asergileri hakkında ayrıntılı bilgi edinme fırsatı bulacak.

Yeşilçam’dan podyumlara Bizans’ın popüler kültürdeki yansımaları

Adını Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Panorama” adlı romanındaki bir cümleden alan “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizanssergisi, Bizans’a atfedilen sembollerin ve değerlerin farklı sanat mecralarında nasıl yer bulduğunu ortaya koyuyor. Edebiyattan video oyunlarına, çizgi romandan müziğe, sinemadan modaya, Bizans’ın popüler kültürdeki temsillerini ele alan sergide, 50’yi aşkın uluslararası sanatçı, yazar, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının Bizans’a atfedilen eşsizliği ve egzotizmi yorumlayan işleri yer alıyor. Serginin içeriği ve hazırlık süreci hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen sanatseverler, 18 Ocak ve 24 Şubat tarihlerinde küratör Emir Alışık’ın rehberlik edeceği turlara katılabilir.  

Bizans İstanbul’una yolculuk

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırladıkları İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800-1955 sergisi, Osmanlı başkentinin Bizans araştırmalarının şekillenmesindeki merkezi rolünü irdeliyor. Arkeolojik eserlerin, gösterişli bir üslupta resimlendirilmiş nadir kitapların, baskı ve haritaların, orijinal arşiv fotoğrafları, belge ve resimlerin tematik bir bütünlük içinde bir araya getirildiği sergi, bugüne kadar yeterince çalışılmamış bir alana mercek tutuyor. Serginin rehberli turları 27 Ocak ve 1 Mart’taproje yöneticisi Gülru Tanman’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Kontenjanın sınırlı olduğu turlara katılmak için Biletix’ten bilet alabilir ya da resepsiyon@peramuzesi.org.tr e-posta adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Pera Müzesi Dostları turlara ücretsiz katılım sağlayabilir.

Rehberli Sergi Turu Programı
İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans

18 Ocak Salı, 19.00 
24 Şubat Perşembe, 19.00 

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955

27 Ocak Perşembe, 19.00
01 Mart Salı, 19.00

Emir Alışık hakkında

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Bizans Araştırmaları Bölümü’nde Proje Yöneticisi ve YILLIK: Annual of Istanbul Studies Yayın Kurulu üyesi olan Emir Alışık, yüksek lisans eğitimini Central European University Karşılaştırmalı Tarih: Disiplinlerarası Orta Çağ Tarihi bölümünde geç Bizans dönemi siyasi düşüncesi üzerine hazırladığı teziyle tamamladı. doktora çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde Bizans düşüncesinin İtalyan Rönesans sanatındaki görünümleri hakkındaki teziyle sürdüren Alışık, Bizans’ın çeşitli sanat mecralarıyla spekülatif kurgudaki tezahürleri üzerine araştırmalarına da devam ediyor

Gülru Tanman hakkında

Gülru Tanman, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nün ardından, Birmingham Üniversitesi’nde Bizans arkeolojisi ve sanat tarihi üzerine yüksek lisans yaptı. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yöneticisi olan Tanman aynı zamanda enstitünün Bizans odaklı sergi, yayın ve sözel etkinliklerinde çalışıyor.