Bizans'ta Şifalı Bitkiler

24 Nisan 2015

Codex Aniciae Julianae

Codex Aniciae Julianae’den Botanik Resimlerin Gravür Kopyası, 18. yüzyıl. University of Oxford, Bodleian Libraries, Sherardi̇an Li̇brary of Plant Taxonomy.

Bitkilere dair bilgi birikimi ve şifa uygulamaları yakın ilişki içindedir. Bazı köklerin toksik ve halüsinojenik doğası ve bunları koparmanın tehlikeleri, mitsel ya da büyülü bir nitelik ve güce sahip olmuştur.

Kilikya’daki Anazarva’da (Ağaçlı) doğan hekim Pedanius Dioskorides (yak. M.S. 40–90), De Materia Medica’da (Tıbbi Konular Üzerine) beş yüzden fazla bitki ve besleyici ürünü, tıbbi kullanımları, hazırlanışları ve dozajlarıyla tarif etmiştir. Kayıt altına aldıkları arasında Akdeniz havzasından türler ve değerli egzotik bitkilerden oluşan bir dizi vardır. De Materia Medica’nın aktarımı, Arapça ve Latinceye çevirisi de dahil olmak üzere, metnin günümüze ulaşan en eski tanıkları olan Bizans el yazmaları sayesinde mümkün olmuştu.

Taş Havan

Taş Havan, Bizans Dönemi, Mermer. İstanbul Arkeoloji Müzeleri.

Bir hekim ve cerrah olan Bergamalı Galen (M.S. 129–yak. 216), tıbbi bitkileri, hem ayrı ayrı hem de spesifik tedaviler için hazırlanmış karışımlar olarak kullanırdı. Roma imparatoru Marcus Aurelius için hazırladığı macun (panzehir), aralarında afyonun da bulunduğu yetmişten fazla malzeme içeriyordu. Bergamalı Galen’in farmakopesi, kozmetik ve komotikleri (güzelliğe yönelik her türlü ilaç) de kapsıyordu…

- Brigitte Pitarakis, Hayat Kısa, Sanat Uzun sergisinin küratörü

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans tıp sanatı, Hippokrates ve Galen tarafından aktarılmış olan Grek-Roma tıbbı ile Bergamalı Oribasius, Diyarbakırlı Aetios, Aydınlı Aleksandros ve Aeginalı Paulos gibi hekimler tarafından sunulan yeni kavramlara dayandırılmıştır.

Şeytanlar, Simgeler, ve Kozmos

Şeytanlar, Simgeler, ve Kozmos

Bizans’ta hastalık ve şifayı kuşatan inançlar, mitlerden, astrolojiden ve Akdeniz havzasında, Yahudiler, Mısırlılar, Mezopotamyalılar ve Yunanlılar tarafından uygulanan büyülerden çıkmıştır.

Yılan Başı

Yılan Başı

Yunan tanrısı Apollo ve oğlu Asklepios tıp ve şifa âleminin yöneticisiydi. Apollo aynı zamanda ışık ve güneşin tanrısıydı, onun güneşi simgelemesi ve tıpla ilişkisi daha sonra Hekim İsa ve dirilişle bağlantılanacaktı.