Şarkını Yaz, Kaydet ve Dinle! “The Komodo Ejderha”

12 Şubat 2016

pera öğrenme

Pera Öğrenme’nin Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi sergisi kapsamında ve müzik terapisti Danny Lundmark eğitmenliğinde gerçekleştirilen, 7-14 yaş grubuna yönelik “Şarkını Yaz, Kaydet ve Dinle!” atölyesinde çocuklar kendi şarkılarını bestelediler!

İlk olarak perküsyon enstrümanlarının katılımcılara tanıtılmasıyla başlayan atölyede çocuklar eğitmenin çıkardığı seslere ve ritimlere hep birlikte eşlik ederek kaynaşıyorlar. Isınma aktivitesinden sonra çocuklara hayvanlar veya arkadaşlık gibi çeşitli temalar veriliyor ve beğendikleri temayı seçmeleri isteniyor.

Bu atölyede çocuklar kendi aralarında oyladıktan sonra “ejderha” hakkında şarkı yazmaya karar verdiler. Sözler ortaya çıktıktan sonra, eğitmen Danny yavaş yavaş gitarını eline alıp tellerini tıngırdatmaya başladı ve melodi kendiliğinden oluşuverdi. Tüm çocuklar grupça yazdıkları şarkı sözlerini ritme uyarak söylemeye başladılar ve seslerini kaydettiler.

Takım çalışmasıyla ortaya çıkan eğlenceli müzik sayesinde çocuklar ritim tutmayı, yaratıcılığı ve beste yapmayı deneyimlediler.

Üstelik atölye sonunda kaydettikleri seslerini dinleyince oldukça heyecanlandılar.

İşte karşınızda atölyede yaratılan “The Komodo Ejderha” adlı parça:

Şarkı Sözleri

Bir Ejderha varmış
Adıda Komodaymış
Çok hızlı uçarmış
Her gün de avlanırmış
Her yere alev saçar
Sağa sola uçar
Ailesiyle birlikte
Çok güzel yaşarmış

Grup üyelerinin isimleri (isme göre alfabetik)

Alara Göksu
Ali Otuzoğlu
Asya Yılmaz
Bora Erdoğan
Demir Elmaslar
Derin Berton
Duru Yılmaz
Ece Karaoğlu
Leyla Atat
Metehan Onur
Nil Azra Atabey
Zeynep Özer

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi sergisi 25 Kasım 2015 - 07 Şubat 2016 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşti. 

"Mimarlık ile Dans"

"Mimarlık ile Dans"

Sanırım Frank Zappa (bazıları bunu Laurie Anderson’ın söylediğini iddia ediyor) bir söyleşisinde “müzik üzerine yazmak mimarlık ile dans etmeye benzer” demiş. 

#VideoPopPera Özel Bir Sergi Turu

#VideoPopPera Özel Bir Sergi Turu

Pera Müzesi Instagram hesabını bir günlüğüne  “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil” sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley’e emanet ettik!

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.