Eva Stefani ile Masterclass
Belgesel: Gözlem Oyunu

Konuşma

22 Kasım 2023 / 20.00

Yunan avangardının meşhur ismi Eva Stefani, 1985 yapımı çıkış filmi Atina’nın gösterimi için İstanbul’a geliyor ve bağımsız bir sanatsal yaratım olarak belgeselin sinemadaki konumunu konuşacağı bir masterclass veriyor.

Etkinlik, Yunanistan Sineması Günleri kapsamında Pera Müzesi Oditoryumu'nda ücretsiz olarak gerçekleşecektir. Etkinlikte Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır. Rezervasyon alınmamaktadır.

Eva Stefani Hakkında
Eva Stefani sinemacı, görsel sanatçı ve şairdir. Video ve Super 8 film kullanarak gözlemci belgeseller ve kısa görsel şiirler yapmaktadır. Önemli filmleri arasında Acropolis (2001), The Box (2004), Bathers (2008), Dimitris Papaioannou (2012), Manuscript (2017), Virgin’s Temple (2017), Days and Nights of Demetra K. (2021) bulunmaktadır. İşleri uluslararası sergilerde gösterilen Stefani ayrıca, Atina'daki Patakis Yayınları'ndaki Film Serisi'nin editörü ve Documentary: The Observation Game (2016) ve 10 Texts on Documentary (2007) kitaplarının da yazarıdır. Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi’nin İletişim ve Medya Çalışmaları Bölümü’nde sinema profesörü olan Stefani, aynı bölümde “Kültürel ve Sinematik Çalışmalar” adlı yüksek lisans programının da direktörlüğünü yürütmektedir.

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer <br> Galip Dursun

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Son Sefer
Galip Dursun

Biraz önce, yolcu salonunda vapurun hareketini beklerken aklıma bir oyun geldi. Küçükken evde, buradan epey uzakta ve geçmişte kalmış ülkemde oynadığımız, nasıl oynadığımızı bile hatırlayamadığım bir oyun. Vapura binmek için bekleyen kalabalığın arasında kendimi olduğumdan bin kat daha yalnız hissettiren cinsten. 

Modernite  Moderni İnşa Etmek / Moderni Yeniden Biçimlendirmek

Modernite Moderni İnşa Etmek / Moderni Yeniden Biçimlendirmek

Bir koleksiyonun en az dört kuşak boyunca aktarılması gerektiğine inanan ve bunu bir bayrak yarışına benzeten Nahit Kabakcı’nın 1980’lerden itibaren oluşturmaya başladığı Huma Kabakcı Koleksiyonu Türkiye’de, bilinçli ve sürekliliği olan az sayıdaki koleksiyondan biri.

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor!