Eva Stefani ile Masterclass
Belgesel: Gözlem Oyunu

Konuşma

22 Kasım 2023 / 20.00

Yunan avangardının meşhur ismi Eva Stefani, 1985 yapımı çıkış filmi Atina’nın gösterimi için İstanbul’a geliyor ve bağımsız bir sanatsal yaratım olarak belgeselin sinemadaki konumunu konuşacağı bir masterclass veriyor.

Etkinlik, Yunanistan Sineması Günleri kapsamında Pera Müzesi Oditoryumu'nda ücretsiz olarak gerçekleşecektir. Etkinlikte Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır. Rezervasyon alınmamaktadır.

Eva Stefani Hakkında
Eva Stefani sinemacı, görsel sanatçı ve şairdir. Video ve Super 8 film kullanarak gözlemci belgeseller ve kısa görsel şiirler yapmaktadır. Önemli filmleri arasında Acropolis (2001), The Box (2004), Bathers (2008), Dimitris Papaioannou (2012), Manuscript (2017), Virgin’s Temple (2017), Days and Nights of Demetra K. (2021) bulunmaktadır. İşleri uluslararası sergilerde gösterilen Stefani ayrıca, Atina'daki Patakis Yayınları'ndaki Film Serisi'nin editörü ve Documentary: The Observation Game (2016) ve 10 Texts on Documentary (2007) kitaplarının da yazarıdır. Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi’nin İletişim ve Medya Çalışmaları Bölümü’nde sinema profesörü olan Stefani, aynı bölümde “Kültürel ve Sinematik Çalışmalar” adlı yüksek lisans programının da direktörlüğünü yürütmektedir.

Dünyadan Güncel Seramikler: 10 Sanatçı, 10 Yapıt

Dünyadan Güncel Seramikler: 10 Sanatçı, 10 Yapıt

Dünyanın önde gelen güncel seramik sanatçılarının yapıtlarından bir seçkiyi paylaşıyoruz. Seramik geleneksel olarak işlevsel ya da dekoratif nesneler için kullanılsa da, son dönemde güncel sanatçıların da odağına aldığı bir malzeme haline geldi.

Yılan Başı

Yılan Başı

Yunan tanrısı Apollo ve oğlu Asklepios tıp ve şifa âleminin yöneticisiydi. Apollo aynı zamanda ışık ve güneşin tanrısıydı, onun güneşi simgelemesi ve tıpla ilişkisi daha sonra Hekim İsa ve dirilişle bağlantılanacaktı. 

Küçük Farklılıkların Kibri

Küçük Farklılıkların Kibri

Grayson Perry sergisinde yer alan Küçük Farklılıkların Kibri, 2012’de tamamlanmış altı büyük halıdan oluşan, zevkin ve sınıfın Britanyalılar üzerindeki büyüleyiciliğini araştıran bir seridir.