Seza Sinanlar Uslu

Küratörle Sergi Turu ve Sanatçı Evi Ziyareti

30 Temmuz 2016 / 18:00

Pera Müzesi Mario Prassinos’un doğum gününün 100. yıldönümünü, sanatçının doğduğu semt olan Pera’daki evine bir sergi turu düzenleyerek kutluyor. Pera Müzesi’nin 25 Mayıs – 14 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergisinin küratör Seza Sinanlar Uslu eşliğinde gezilmesiyle başlayacak olan tur, sanatçının doğduğu ve çocukluğunun geçtiği evin ziyaret edilmesiyle devam edecek. Ziyaret, sergi hazırlık sürecine ait değerli bir keşif sayılabilecek bu evde sanatçının yazılarından ve yarı otobiyografik kitabı Dövmeli Tepe’den derlenen bir okumayla son bulacak.

1922 yılında ailesiyle beraber İstanbul’dan ayrıldığında 6 yaşında olan ve sanatında çocukluğuna ve İstanbul’a dair imgeleri sıklıkla kullanan Mario Prassinos, bu döneminden yazılarında da bahsediyor. Sanatçının, sergi hazırlık sürecine ait değerli bir keşif sayılabilecek bu evine düzenlenen ziyarette, sanatçının yazılarından bir okuma gerçekleştirilecek. Etkinlikte katılımcılar Prassinos’un çocukluğunun geçtiği evin terasında, sanatçının çarpıcı yaşam öyküsünü, Türk Peyzajları başta olmak üzere birçok yapıtına ilham olan İstanbul’u ve eve dair belleğinde kalanları, sanatçının doğum gününde, kendi kaleminden dinleme fırsatı bulacak.

“O limana her şeye karşın ötekilerden daha dikkatli ve daha ilgili bir turist olarak, orada geçirdiğim sürenin izlerini bulmak, bundan elli yıl önceki halimi selamlamak ve huzursuzluk ya da acı hissetmeden de ayrılmak üzere, bir yolculuktan sonra eve döner gibi girmek istiyorum. (…) Sonra kalabalık büyük caddeye, oraya buraya savrulan tramvayların, ciyak ciyak arabaların ve şarkılar söyleyen satıcıların arasına gideceğim, doğduğum sokağı ve evi içgüdüsel olarak bulacağım, merdivenlerden daireye çıkacağım, kapıyı çalınca bir köpek havlayarak selamlayacak beni, kapıyı açacaklar, ben de şöyle diyeceğim: “Ben burada doğdum, merhaba, bağışlayın, tanışmıyoruz beyefendi, hanımefendi, yine de bizi birbirimize bağlayan bir bağ var, bu ev, yeri değişmemiş bu odalar, bu sapasağlam duvarlar, bu güzelce cilalanmış parke, arkadaşız biz, kardeşiz...”

Mario Prassinos, La colline tatouée (Dövmeli Tepe), Gallimard, Paris, 1983.

 

Seza Sinanlar Uslu hakkında
1973 doğumlu Sinanlar Uslu, orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde gördü. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde başlayan yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’ndeki Yüksek Lisans Programıyla sürdürdü. 2005-2006 yıllarında Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursuyla Paris’te EHESS’te (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales) araştırmacı olarak bulundu. 2008 yılında İTÜ Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladığı “Pera’da Resim Üretim Ortamı 1844–1916” başlıklı tezi ile doktora derecesi alan Sinanlar, 2009 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Öncelikli araştırma konuları 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür ve sanat yaşamı, sanatçılar ve basındır.

Rehberli Tur Ücreti: 40 TL (Pera Müzesi Dostları için ücretsiz)

Etkinlikte Pera Müzesi’ndeki Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergisinin gezilmesinin ardından sanatçının Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde yer alan evi ziyaret edilerek evin terasında, sanatçının metinlerinden bir okuma gerçekleştirilecek.

Kontenjanımız sınırlıdır. Etkinliğin biletleri, yalnızca Biletix’te!

Pera Dostları’nın etkinliğe katılmak için 15 Temmuz tarihine dek
resepsiyon@peramuzesi.org.tr e-posta adresinden veya (0)212 334 99 24 numaralı telefondan rezervasyon yaptırması gerekmektedir.

Süreli Sergi

Mario Prassinos

Mario Prassinos sergisi, İstanbul’da Rum, sanatçı bir ailede dünyaya gelen Mario Prassinos’un Paris’te 20. yüzyıl avangartları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu aldı. 

Mario Prassinos

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni, 1990’larda, kimlik inşası meselesine odaklanmaya başladı. Yala ve Sabunla isimli yapıtını, klasik heykel geleneğine uygun olarak, doğrudan kendi bedeninden aldığı kalıptan yola çıkarak yaptı. Bu büstleri sıra dışı kılan ise, sabun ve çikolata gibi tüketim maddelerinden yapılmış olmaları.

Gece Yarısı Hikâyeleri: COGITO <br> Tevfik Uyar

Gece Yarısı Hikâyeleri: COGITO
Tevfik Uyar

Duruşma salonunun büyük bir mekan olacağını hayal etmişti. Hiç de öyle değildi. Kendi evinin salonu kadar bir yerin bir tarafını biraz yükseltip, üzerine yüksek bir kürsü yerleştirmişlerdi. 

Varna Savaşı

Varna Savaşı

Stani̇sław Chlebowski 1864-1876 yılları arasında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in saray ressamı olarak çalıştı. Abdülaziz de sanatsal yeteneğe sahipti ve Chlebowski’nin yaratıcı sürecine aktif olarak katıldı.