Seza Sinanlar Uslu

Küratörle Sergi Turu ve Sanatçı Evi Ziyareti

30 Temmuz 2016 / 18:00

Pera Müzesi Mario Prassinos’un doğum gününün 100. yıldönümünü, sanatçının doğduğu semt olan Pera’daki evine bir sergi turu düzenleyerek kutluyor. Pera Müzesi’nin 25 Mayıs – 14 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergisinin küratör Seza Sinanlar Uslu eşliğinde gezilmesiyle başlayacak olan tur, sanatçının doğduğu ve çocukluğunun geçtiği evin ziyaret edilmesiyle devam edecek. Ziyaret, sergi hazırlık sürecine ait değerli bir keşif sayılabilecek bu evde sanatçının yazılarından ve yarı otobiyografik kitabı Dövmeli Tepe’den derlenen bir okumayla son bulacak.

1922 yılında ailesiyle beraber İstanbul’dan ayrıldığında 6 yaşında olan ve sanatında çocukluğuna ve İstanbul’a dair imgeleri sıklıkla kullanan Mario Prassinos, bu döneminden yazılarında da bahsediyor. Sanatçının, sergi hazırlık sürecine ait değerli bir keşif sayılabilecek bu evine düzenlenen ziyarette, sanatçının yazılarından bir okuma gerçekleştirilecek. Etkinlikte katılımcılar Prassinos’un çocukluğunun geçtiği evin terasında, sanatçının çarpıcı yaşam öyküsünü, Türk Peyzajları başta olmak üzere birçok yapıtına ilham olan İstanbul’u ve eve dair belleğinde kalanları, sanatçının doğum gününde, kendi kaleminden dinleme fırsatı bulacak.

“O limana her şeye karşın ötekilerden daha dikkatli ve daha ilgili bir turist olarak, orada geçirdiğim sürenin izlerini bulmak, bundan elli yıl önceki halimi selamlamak ve huzursuzluk ya da acı hissetmeden de ayrılmak üzere, bir yolculuktan sonra eve döner gibi girmek istiyorum. (…) Sonra kalabalık büyük caddeye, oraya buraya savrulan tramvayların, ciyak ciyak arabaların ve şarkılar söyleyen satıcıların arasına gideceğim, doğduğum sokağı ve evi içgüdüsel olarak bulacağım, merdivenlerden daireye çıkacağım, kapıyı çalınca bir köpek havlayarak selamlayacak beni, kapıyı açacaklar, ben de şöyle diyeceğim: “Ben burada doğdum, merhaba, bağışlayın, tanışmıyoruz beyefendi, hanımefendi, yine de bizi birbirimize bağlayan bir bağ var, bu ev, yeri değişmemiş bu odalar, bu sapasağlam duvarlar, bu güzelce cilalanmış parke, arkadaşız biz, kardeşiz...”

Mario Prassinos, La colline tatouée (Dövmeli Tepe), Gallimard, Paris, 1983.

 

Seza Sinanlar Uslu hakkında
1973 doğumlu Sinanlar Uslu, orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde gördü. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde başlayan yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’ndeki Yüksek Lisans Programıyla sürdürdü. 2005-2006 yıllarında Suna ve İnan Kıraç Vakfı bursuyla Paris’te EHESS’te (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales) araştırmacı olarak bulundu. 2008 yılında İTÜ Sanat Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladığı “Pera’da Resim Üretim Ortamı 1844–1916” başlıklı tezi ile doktora derecesi alan Sinanlar, 2009 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Öncelikli araştırma konuları 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür ve sanat yaşamı, sanatçılar ve basındır.

Rehberli Tur Ücreti: 40 TL (Pera Müzesi Dostları için ücretsiz)

Etkinlikte Pera Müzesi’ndeki Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul sergisinin gezilmesinin ardından sanatçının Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde yer alan evi ziyaret edilerek evin terasında, sanatçının metinlerinden bir okuma gerçekleştirilecek.

Kontenjanımız sınırlıdır. Etkinliğin biletleri, yalnızca Biletix’te!

Pera Dostları’nın etkinliğe katılmak için 15 Temmuz tarihine dek
resepsiyon@peramuzesi.org.tr e-posta adresinden veya (0)212 334 99 24 numaralı telefondan rezervasyon yaptırması gerekmektedir.

Süreli Sergi

Mario Prassinos

Mario Prassinos sergisi, İstanbul’da Rum, sanatçı bir ailede dünyaya gelen Mario Prassinos’un Paris’te 20. yüzyıl avangartları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu aldı. 

Mario Prassinos

Ev Gibi Olmayan! <br> Lee Miller

Ev Gibi Olmayan!
Lee Miller

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!

Mangala Oyunu

Mangala Oyunu

Doğu’ya özgü giysileri içindeki bu üç figür, egzotik bir manzara önünde nargile içip mangala oynarken görülüyor. 1739 tarihli kraliyet koleksiyonları envanterleri, bu grubun üyelerini sarayın haremağası Matthias ve iki odalık olarak tanımlıyor.

Marcel Duchamp’ın Bisiklet Tekerleği

Marcel Duchamp’ın Bisiklet Tekerleği

1998 yılında Ben Jakober ve Yannick Vu, Marcel Duchamp’ın Roue de Bicyclette adlı eserinin bir yeniden-yapımını gerçekleştirdiler. Duchamp’ın ilk “ready-made” eseri olarak kabul edilen Roue de Bicyclette, bisiklet tekerleği ve mutfak taburesinin, amacı olmayan bir makineye dönüştürülmesi.