Sinema Yazarı Alin Taşçıyan ile
Pjer Žalica Sineması Üzerine

Söyleşi

18 Kasım 2023 / 17.15

Bilgilendirme: Pjer Žalica, sağlık durumu sebebiyle etkinliğe katılamayacak, gösterim sonrası konuşma Alin Taşçıyan ile gerçekleşecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Pera Film, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında Bosnalı yönetmen ve senarist Pjer Žalica’nın filmlerinden oluşan Zamanın İzleri adlı bir seçki sunuyor. 18 Kasım Cumartesi günü 1 Mayıs İşçi Bayramı gösteriminin ardından sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde Pjer Žalica ile bir söyleşi gerçekleştiriliyor.

4 Kasım – 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek programın odak noktası, Pjer Zalica, 1964 yılında Saraybosna’da dünyaya gelen bir yönetmen ve senaryo yazarı. Kısa filmlere, müzik videolarına ve sinema filmlerine imza atan, filmleri Locarno Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen ve Avrupa Film Ödülleri’nde adaylıklar kazanan Zalica, Saraybosna Gösteri Sanatları Akademisi’nde ders vermeyi sürdürüyor.

Etkinlik dili Türkçedir. Konuşma ücretsizdir ve kapasite sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır.

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi?

Müzemizin cephesinde yer alan dev boyutlu fotoğrafı fark ettiniz mi? “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi kapsamında sergide yer alan sanatçıların eserlerini paylaşmaya devam ediyoruz. 

Büyük Birader’i Çiftdüşünüyoruz! 1984′ten 11 Alıntı

Büyük Birader’i Çiftdüşünüyoruz! 1984′ten 11 Alıntı

Çiftdüşün Çiftgörü sergimiz George Orwell’ın 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına bir göndermeyle isim buldu ve aralarında Tracey Emin, Marcel Dzama, Anselm Kiefer, Bruce Nauman, Raymond Pettibon ve Thomas Ruff gibi isimlerin yanı sıra Türk sanatçıların da yer aldığı seçki, çoğulcu düşünmenin izini sanat eserleri üzerinden sürdü.

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.