Zanin Berbić & Adis Sirbubalo Sevdalinka Konseri

Konser

7 Kasım 2023 / 20.00

Pera Film, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında Bosnalı yönetmen ve senarist Pjer Žalica’nın filmlerinden oluşan Zamanın İzleri adlı bir seçki sunuyor. Program kapsamında Bosna'nın halk müziği sevdalinkanın genç icracısı Zanin Berbić ve akordeon virtüözü Adis Sirbubalo sevdahtan caza uzanan yorumları ile İstanbullularla bir araya geliyor. 

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konser ücretsizdir. Yerler sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır.

Zanin Berbić Hakkında
Zanin Berbić, 2019 yılında Saraybosna Müzik Akademisi Etnomüzikoloji bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde 2020 yılında etnomüzikoloji alanında yüksek lisans tezini "Himzo Polovina – Bosna halk müziğinin yorumcusu, araştırmacısı ve müzik terapisti" üzerine tamamladı. Saz, keman ve akordeon çalan sanatçı, 2003’ten bu yana neredeyse unutulmaya yüz tutmuş sevdalinkaların icracısı olarak tanınan sanatçı, bugüne kadar, bir kısmı Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun arşivinde bulunan 200’e yakın stüdyo kaydına imza atmıştır.

Adis Sirbubalo Hakkında
Adis Sirbubalo, 2007'de Chicago'daki prestijli Columbia Müzik Koleji'nden onur derecesiyle mezun oldu. Aralarında Eddie Gomez, Christian McBride ve Chuchito Valdes'in de bulunduğu en iyi caz müzisyenleriyle iş birliği yaptı. Elmhurst ve Notre Dame caz festivallerinde iki kez en iyi solo performans ödülüne layık görüldü. ODE, Eyes Manouche, Greta Pope Entertainment gibi gruplarla ve aynı zamanda akordeon caz üçlüsünün üyesi olarak sahne aldı. Şu anda Saraybosna'da yaşıyor ve burada pop yıldızı Dino Merlin'in, Mostar Rock grubu Zoster'ın ve caz grubu Sarajevo Jazz Guerrilla'nın daimî üyesi olarak çalışmaktadır. Dino Merlin, Aleksandra Radović, Dženan Lončarević ve diğerleri dahil olmak üzere Balkan müzik sahnesindeki en büyük isimlerden bazılarının şarkılarına yönelik çok sayıda düzenlemenin yazarıdır.

 

Bir Kedi Dosyası

Bir Kedi Dosyası

Kedilerin Eski Mısır’da ilk kez evcilleştirilmelerinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olsa da çekicilikleri giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında çeşitli şehir efsaneleri yüzyıllardır alıp başını gitmekte: Avrupa’nın birkaç farklı bölgesinde, hamile bir kadının bir kediyi tutması ya da onu kucağında oturtması sakıncalı görülüyordu.

Pera Öğrenme’yle #KendinGez Bana Bak!’tan Beş Eser

Pera Öğrenme’yle #KendinGez Bana Bak!’tan Beş Eser

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizi gezerken çocuklarınıza rehberlik etmek ister misiniz? Sergimizden beş farklı eseri ele aldığımız bu yazımızda, rehberlerimizin çocuklara sergimizi anlatırken nasıl bir yol izlediğini göreceksiniz.

Padişahın Emriyle

Padişahın Emriyle

Resimde Żmurko bir harem odasının egzotik imgesini, parlayan kumaşlar, saçılmış mücevherlerle birlikte sunuyor, burayı “padişahın emriyle” öldürülmüş bir odalığın heykeli andıran güzel bedeni için bir dekor olarak kullanıyor.