Altın Madalya
Sporda Kadın

10 Mart - 28 Nisan 2018

Pera Film, Mart programı ile spordaki kadınları selamlıyor. Bu seçkide, kadın sporcuların birbirinden çok farklı ve hayranlık uyandıran müthiş öyküleri sunuluyor. Kurgudan belgesele farklı seçenekler sunan Altın Madalya: Sporda Kadın programı inanılmaz kadınların gücünü ve dayanıklılığını gözler önüne seriyor. En İyi Atlet 1980 Olimpiyat Seçmeleri’nin gerilimli ortamını yansıtıyor, Venus ve Serena dünyaca ünlü tenisçi kardeşlerin içyüzünü emsalsiz bir anlatımla perdeye yansıtıyor, Sarah Koşmak İstiyor sadece yarış için yaşayan genç bir sporcunun kaygılarını işliyor, Yeni Nesil Kraliçeler Zanzibar’ın kararlı kadın futbol takımının öyküsünü merceğine alıyor, Mükemmel Kanada senkronize yüzme takımını güzelliğin ötesinde izliyor, Başsız Kız kendine ve ailesine yapılan tehditlere göğüs gererek ülkesi Pakistan’ı uluslararası duvar tenisi yarışmalarında temsil eden Maria Toorpakai hakkında içten bir portre sunuyor. Kan Yolu ultra dayanıklılık sporcusu Rebecca Rusch ile pedal arkadaşı Huyen Nguyen’in 1,200 mil boyunca zorlu Ho Chi Minh Parkurunda pedal basmasını izliyor, En Uzun Yarış dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği Kenya’nın Iten yöresinde kadınların spor sayesinde yaşadıkları bölgenin sosyoekonomik yapısını nasıl değiştirdiklerini anlatıyor. İzleyenleri büyüleyen bu öyküler, bir yandan sınırları zorlarken bir yandan da önyargıları sorguluyor. Billie Jean King’in sözleriyle: “Şampiyonlar doğruyu başarana kadar oyunu bırakmaz.”

Bu program kapsamındaki Pera Film etkinlik ve gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

10 Mart

18.00 Siirt’in Sırrı

11 Mart

18.00 En İyi Atlet

14 Mart

19.00 Başsız Kız

15 Mart

19.00 Kan Yolu

16 Mart

19.00 Siirt’in Sırrı

21.00 Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü

17 Mart

14.00 En İyi Atlet

16.30 Mükemmel

18.00 Sarah Koşmak İstiyor

18 Mart

14.00 Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü

16.00 Başsız Kız

18.00 Kan Yolu

22 Mart

19.00 Venus ve Serena

23 Mart

19.00 01:05:12. En Uzun Yarış

21.00 Mükemmel

28 Mart

19.00 Sarah Koşmak İstiyor

27 Nisan

19.00 01:05:12. En Uzun Yarış

28 Nisan

18.00 Venus ve Serena

En İyi Atlet

En İyi Atlet

Siirt’in Sırrı

Siirt’in Sırrı

Venus ve Serena

Venus ve Serena

Sarah Koşmak İstiyor

Sarah Koşmak İstiyor

Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü

Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü

Mükemmel

Mükemmel

Başsız Kız

Başsız Kız

Kan Yolu

Kan Yolu

01:05:12. En Uzun Yarış

01:05:12. En Uzun Yarış

Altın Madalya
Sporda Kadın

Pera Film, Mart programı ile spordaki kadınları selamlıyor. Bu seçkide, kadın sporcuların birbirinden çok farklı ve hayranlık uyandıran müthiş öyküleri sunuluyor. Kurgudan belgesele farklı seçenekler sunan Altın Madalya: Sporda Kadın programı inanılmaz kadınların gücünü ve dayanıklılığını gözler önüne seriyor.

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ikinci yazılarında Venus ve Serena belgeselini ele alıyor. Serinin bu ikinci yazısı Bawer Çakır’ın kaleminden!

Kendine Ait Bir Saha

Kendine Ait Bir Saha

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ilk yazılarında Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü belgeselini ele alıyor. Serinin bu ilk yazısı Denzi Deng’in kaleminden!

Ailevi ve Ortak Kültürel Tarihler  <br> Njideka Akunyili Crosby

Ailevi ve Ortak Kültürel Tarihler
Njideka Akunyili Crosby

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!