Kogonada: Video Denemeleri

16 - 17 Temmuz 2022

Yang’dan Sonra’nın yönetmeni Kogonada’nın video denemeleri Başka Sinema iş birliğiyle Pera Müzesi’nde!

İlk uzun metrajı Columbus ile ses getiren, ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapan ve 1 Temmuz’da Başka Sinema ile vizyona giren Yang’dan Sonra ile övgüler toplayan yönetmen Kogonada’nın video denemeleri Pera Müzesi’nde izleyici ile buluşuyor.

Sinema tarihine ve yönetmenlere eşsiz bir bakış atan bu video denemelerde Kogonada’nın bilgisi kadar sinema aşkı da kendisini gösteriyor. Bir yönetmen olarak işlerinin temelini ve sanatının özünü oluşturan video denemeler tanıdık yönetmenlerin işlerini yeni bir şekilde görmemiz ve anlamamız için bir yol oluşturuyor. Son filmi Yang’dan Sonra’da da etkilerini ve stilini görebildiğimiz video denemeler; filmlerdeki zaman, mekan, ifadeler, objeler, imgeler, yansımalar, jestler ve günlük hayattan anları kullanarak sanattan sanat yaratıyor.

Yasujiro Ozu, Richard Linklater, Wes Anderson, Andrei Tarkovsky, Robert Bresson, Ingmar Bergman, Alfred Hitchcock, Jean-Luc Godard gibi nice farklı coğrafyadan nice yönetmene bakış atarken Kogonada’nın Criterion, BIFA gibi köklü sinema kurumlarına yaptığı işlerin de izlenebileceği seçki 21 video denemeden oluşuyor.

Kogonada: Video Denemeleri başlıklı program, 16 – 17 Temmuz tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

16 Temmuz

14.00 Kogonada: Video Denemeleri

16.00 Kogonada: Video Denemeleri

18.00 Kogonada: Video Denemeleri

17 Temmuz

14.00 Kogonada: Video Denemeleri

16.00 Kogonada: Video Denemeleri

18.00 Kogonada: Video Denemeleri

Kogonada: Video Denemeleri

Kogonada: Video Denemeleri

Bir Ada Hikayesi <br> Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Bir Ada Hikayesi
Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi sergisi kapsamında Çağlayan Çevik kurmaca bir yazı dizisi kaleme aldı. Hani Dünya Çekilmezdi: Fotoğrafın Kurmacası adlı seride Çevik, Muray’ın çarpıcı fotoğraflarından yola çıkarak fotoğraftaki insanların dünyasını birer öykü ile anlatıyor.

Ressamların Gözünden Osmanlı’da Kadın Giyimi

Ressamların Gözünden Osmanlı’da Kadın Giyimi

Yabancılara kapalı bir dünya olduğundan Harem’deki kadınların yaşantısı batılı ressamların ve sanat tüketicisinin en çok ilgisini çeken konulardan olmuştur. 

Mostar’ın 8 Sorununa 8 GIF

Mostar’ın 8 Sorununa 8 GIF

Pera Müzesi Blog, N’olmuş? işbirliğiyle yeni bir yazı dizisine başlıyor. “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz.