Geçmişin İlhamıyla Dans

Pera Yetişkin

  • 31 Ağustos 2023 / 19.00

Fotoğrafçılığa Tango, Flamenko ve Oryantal gibi farklı türlerden dansçıları fotoğraflayarak başlayan, dansın güçlü bir ifade yöntemi olduğunu ve “fotoğrafları aracılığıyla dans ettiğini” söyleyen Isabel Muñoz’un sergideki eserlerini inceleyen katılımcılar, Göbeklitepe’de bulunan dikili taşların fotoğraflarıyla çevrelenmiş sergi salonunun büyülü atmosferinde dansa davet ediliyor. “Temaslı doğaçlama” egzersizleri içeren bedensel hareket temelli atölyede, ikili ve solo çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Not: Atölye, dans tecrübesine gerek olmadan her seviyeden katılımcıya açıktır. Rahat kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir.

Atölye yürütücüsü: Dilara Çekin & Berrin Yılmaz
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 200 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Niko Pirosmani

Niko Pirosmani

“İsimsiz bir Mısır freski, bir Afrika putu ya da bir Girit vazosu: Pirosmani’nin işleri bunların arasında sayılmalı. Onu gerçekten algılayabilmenin tek yolu bu… Bir Pirosmani görünce, insan Gürcistan’a inanç duymaya başlar.”

Sergey Parajanov Anlatıyor

Sergey Parajanov Anlatıyor

“Olabilecek en kötü hapishane koşullarıyla karşılaştığımda, bir seçim yapmak zorunda olduğumu anladım: ya dibe vuracaktım ya da bir sanatçı olacaktım.”

Tigran Mansurian ile bir söyleşi - Nairi Galstanian

Tigran Mansurian ile bir söyleşi - Nairi Galstanian

 Dünya çapında yankı bulan film üzerine Andrey Tarkovski, Parajanov’u “bir dahi” olarak nitelendirirken Michelangelo Antonioni ise “çarpıcı, mükemmel bir güzellik” olarak tanımladığı filme ilişkin, “Bana kalırsa Parajanov, dünyanın en iyi yönetmenlerinden biri” değerlendirmesinde bulundu. Filmin müziklerini besteleyen ve bu vesileyle yeni, müzikal bir dil icat eden Ermeni besteci Tigran Mansurian ise, Sayat-Nova’yı “evrensel bir öneme sahip, olağanüstü bir olay” olarak tanımladı.