Gelenekselden Moderne: Sır Altı Çini Boyama

Pera Yetişkin

  • 9 Mart 2024 / 14.00

Geçmişin izlerini taşıyan çini motiflerinden ilham alan ve Gelecek Hatıraları sergisinin kavramsal çerçevesinden hareketle tasarlanan bu atölye, katılımcılara geleneksel teknikleri günümüz malzemeleriyle uygulayabilecekleri bir deneyim sunuyor. Seramik sanatçısı Cansu Sakız yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede katılımcılar, sergideki güncel sanat eserlerinden ilham alıyor ve geleneksel sır altı çini boyama tekniği hakkında bilgi ediniyor; tasarımlarını çini bisküviler üzerine desen geçirme, fırça ile tahrirleme ve renklendirme teknikleriyle hayata geçiriyor.

Not: Katılımcılar; Pera Öğrenme tarafından fırınlanmaya gönderilecek seramik tabaklarını, atölye bitiminden bir hafta sonra müzeden teslim alabilir.

Atölye yürütücüsü: Cansu Sakız
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika

Atölye Başına Katılım Bedeli: 300 TL
Öğrenciler İçin Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Cansu Sakız hakkında
Cansu Sakız (1987, Bartın), 2004 yılında İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İzmir 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Çini ve Çini Onarımı Bölümü’nde tamamladı. 2012 yılında İzmir’de açtığı ilk atölyesinde başlattığı çini tasarım çalışmalarını, 2014 yılında Hata Yapım Atölyesi’nin kurulmasıyla beraber İstanbul Beyoğlu’na taşıdı. Hata Yapım Atölyesi ailesiyle aynı çatı altında sürdürdüğü dört senelik yolculuğun ardından 2018’de yine Beyoğlu’nda Cansu SAKIZ Tile Art adıyla bireysel atölyesini açtı ve çalışmalarına halen burada devam ediyor. Sanatçı, çininin belleklerimizde yer etmiş geleneksel haline, üzerine eklediği figüratif anlatımıyla kendi yenilikçi yorumunu katıyor; tekniğin sunduğu imkanları çağdaş fikirleriyle birleştirerek, sanatını vardırabileceği noktayı keşfetmeyi amaçlıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Zamane Öyküleri: Felis <br> Hande Ortaç

Zamane Öyküleri: Felis
Hande Ortaç

Zamane İstanbulları sergisinden ilham alan öykü serisi Zamane Öyküleri, Hande Ortaç’ın öyküsü “Felis” ile devam ediyor! Bu seri, yazarların sergide yer alan fotoğraflardan esinle kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor.

Paula Rego İstanbul’da!

Paula Rego İstanbul’da!

Biz, yani ben ve okul arkadaşlarımdan bazıları, Paula Rego’yu biliyorduk. İtiraf etmeliyim, ben Rego’nun nereli olduğunu bilmiyordum, Portekiz’in Avrupa’nın neresinde yer aldığını da.

Akışkan Rego

Akışkan Rego

Her ne kadar Rego, geç de olsa, çağının öncü feministlerinden biri olarak kabul edilmişse de, cinsel akışkanlığı ele alışıyla ilgili çok az şey yazılmıştır. Hatta çizim ve resimlerindeki sado-mazoşist akım, partiarka ile sömürülen kadın arasındaki klasik çatışmanın bir okuması olarak anlaşılmıştır. Türkiye ve Almanya’daki ilk müze sergileri, Rego’nun toplumsal cinsiyet ve kimlik hakkında sanıldığının çok ötesinde akışkan bir anlayışa sahip olduğunu gösteriyor.