Gelenekselden Moderne: Sır Altı Çini Boyama

Pera Yetişkin

  • 9 Mart 2024 / 14.00

Geçmişin izlerini taşıyan çini motiflerinden ilham alan ve Gelecek Hatıraları sergisinin kavramsal çerçevesinden hareketle tasarlanan bu atölye, katılımcılara geleneksel teknikleri günümüz malzemeleriyle uygulayabilecekleri bir deneyim sunuyor. Seramik sanatçısı Cansu Sakız yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede katılımcılar, sergideki güncel sanat eserlerinden ilham alıyor ve geleneksel sır altı çini boyama tekniği hakkında bilgi ediniyor; tasarımlarını çini bisküviler üzerine desen geçirme, fırça ile tahrirleme ve renklendirme teknikleriyle hayata geçiriyor.

Not: Katılımcılar; Pera Öğrenme tarafından fırınlanmaya gönderilecek seramik tabaklarını, atölye bitiminden bir hafta sonra müzeden teslim alabilir.

Atölye yürütücüsü: Cansu Sakız
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika

Atölye Başına Katılım Bedeli: 300 TL
Öğrenciler İçin Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Cansu Sakız hakkında
Cansu Sakız (1987, Bartın), 2004 yılında İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İzmir 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Çini ve Çini Onarımı Bölümü’nde tamamladı. 2012 yılında İzmir’de açtığı ilk atölyesinde başlattığı çini tasarım çalışmalarını, 2014 yılında Hata Yapım Atölyesi’nin kurulmasıyla beraber İstanbul Beyoğlu’na taşıdı. Hata Yapım Atölyesi ailesiyle aynı çatı altında sürdürdüğü dört senelik yolculuğun ardından 2018’de yine Beyoğlu’nda Cansu SAKIZ Tile Art adıyla bireysel atölyesini açtı ve çalışmalarına halen burada devam ediyor. Sanatçı, çininin belleklerimizde yer etmiş geleneksel haline, üzerine eklediği figüratif anlatımıyla kendi yenilikçi yorumunu katıyor; tekniğin sunduğu imkanları çağdaş fikirleriyle birleştirerek, sanatını vardırabileceği noktayı keşfetmeyi amaçlıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri:  Cadıların Güneşi <br> Mehmet Berk Yaltırık

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Cadıların Güneşi
Mehmet Berk Yaltırık

Eylül güneşi altında, ziyadesiyle kızgın sac misali ateş saçan kayalıklardan geçiyorum. Uzaktan uzağa fark edilen çizgiler ve çatlamış kayalar haricine tek bir ağaç, tek bir ot yok.

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri:  Ev Sahibi <br>  Hakan Bıçakcı

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Ev Sahibi
Hakan Bıçakcı

Pera Müzesi Blog, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) işbirliğiyle, “Gece Yarısı Korku Hikâyeleri” isimli yeni ve tüyler ürpertici bir hikâye dizisi sunuyor.

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Ay Havuzu <br>  Işın Beril Tetik

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Ay Havuzu
Işın Beril Tetik

Ela bir yıl önce, yedi dakikalığına ölmüştü. Küçük kardeşinin parktaki kum havuzunun içinde neşeyle oyun oynayışını seyrederken gelmişti ölüm ona. Tüm dünyasını bembeyaz yakıcı bir ışıkla kaplayan ani bir ışıma, bir canavarın kükreyişini andıran zalim bir gümbürtü…