Gölgenin Ardı: Arkeolojik Alan Tasarımım

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 8 Ağustos 2023 / 10.30
  • 12 Ağustos 2023 / 10.30

Sergiyi üç boyutlu ortamda çevrimiçi olarak gezerek Isabel Muñoz’un fotoğrafladığı arkeolojik alanları inceleyen çocuklar, keşfettikleri figür ve şekillerle iki boyutlu hayali arkeolojik alanlarını yaratıyor. Ardından daire formunda üç boyutlu geçirgen bir katman tasarlayan çocuklar bu katmana ışık tutarak resimledikleri alanın farklı kısımlarını aydınlatıyor.

Malzemeler 
Suluboya
Suluboya kâğıdı Işık kaynağı (el feneri ya da cep telefonu)
Karton
Kalem (karton katmanı döndürmek için)
Makas
Yapıştırıcı ya da bant

Atölye Yürütücüsü: İpek Kay
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 75 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL

Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden, çevrimiçi olarak gerçekleşecektir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

19. yüzyıla kadar siyasi otoritenin merkezi Topkapı Sarayı, klasik Osmanlı ve Bizans mimarisinin görkemli örnekleriyle tüm imparatorluğun kalbi gibidir Tarihi Yarımada. Osmanlı İmparatorluğunu yakından tanımak isteyen her batılı, resimler yoluyla da olsa Tarihi Yarımada’yı görmelidir önce. 

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.

Haliç

Haliç

Batılı ressamların İstanbul’u konu alan resimleri söz konusu olduğunda Haliç çok özel bir yere ve öneme sahiptir. Topkapı Sarayı ve anıtsal yapıların yer aldığı Tarihi Yarımada’yla, batılıların konakladığı, yabancı elçiliklerin yer aldığı Galata’yı birbirinden ayıran bu su kütlesi, geçişimli bir sınır gibidir adeta.