Hikâyenin Tohumları: Aile Öyküleri

Pera Yetişkin

  • 1 Eylül 2023 / 19.00

Göbeklitepe ve çevresini fotoğraflarken gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden giden sanatçı Isabel Muñoz’un, fotoğrafın “hiç anlatılmamış hikâyeleri anlatma gücüne” olan inancından ilham alan bu atölyede, hikâye oluşturmanın ve anlatmanın kökenleri araştırılıyor. Ailelerde anlatılagelen hikâyeler/masallar ya da ailelerin geçmişinde yaşanmış anılar/anlatıların ışığında, bir hikâyeyi yazmanın ve sözlü olarak anlatmanın birbirinden farklı dinamikleri üzerine düşünen katılımcılar, atölyede oluşturdukları hikâyeyi yaşatmak ve asli işlevini devam ettirmek için hikâyelerinin anlatıcısı olmaya davet ediliyor.

NotKatılımcıların atölyeye gelirken duydukları bir aile hikâyesini, geçmişte anlatılmış bir masalı düşünmeleri ya da yanlarında aile yadigârı bir nesne/fotoğraf getirmeleri tavsiye edilir.

Atölye yürütücüsü: Ekin Can Göksoy & Mete Özel
Kontenjan: 10 kişi 
Süre: 90 dakika 
Atölye başına katılım bedeli: 200 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir. 
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Jean-Léon Gérôme: Değişim Çağında Kültürel Etkileşimler

Jean-Léon Gérôme: Değişim Çağında Kültürel Etkileşimler

Jean-Léon Gérôme, 19. yüzyıl ikinci yarısının en tanınmış sanatçıları arasında yer alır. Akademik resmin en ateşli savunucularından olan Gérôme, İzlenimcilik gibi modern akımlara karşı kişisel bir savaş yürütmüştür. Yaşamının son dönemlerinde, karşı çıktığı akımların yükselişiyle eski popülerliğini kaybetmeye başlasa da 20. yüzyılda da pek çok başka akademik ressam gibi unutulup gitmemiştir. 

İstiap Haddi

İstiap Haddi

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara başlıklı güncel video yerleştirmesinden hareketle, sanatçılar Nicola Lorini, Gülşah Mursaloğlu ve Muğlak Standartlar Enstitüsü’nün (Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen) katıldığı bir konuşma gerçekleştirdi. Yerleştirmeden hareketle ölçme, hesaplama, standart oluşturma, zaman ve değişim konularını tartışmaya açan bu ilham verici konuşmadan kısa bir bölüm paylaşıyoruz!

Sanatçı ile Söyleşi: Nicola Lorini

Sanatçı ile Söyleşi: Nicola Lorini

Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara, Pera Müzesi’nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda öznel ve duygusal durumları bir araya getirerek tek yönlü tarih ve zaman algısını sorgularken ziyaretçileri çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.