İllüstrasyon ile Yapboz Tasarımı

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 1 Ağustos 2023 / 10.30

Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye sergisinden yola çıkan bu atölyede katılımcılar, sergiden seçilen kimi görsellerden ilhamla illüstratif yaklaşımlarını oluşturuyor ve yaptıkları çizimden bir yapboz tasarlıyor. Çocuklar, arkeologların tarihi eser parçalarını bir yapboz gibi bir araya getirdikleri restorasyon yönteminde olduğu gibi kendi illüstratif çizimlerinin parçalarını bir araya getirme imkânı yakalarken illüstrasyonun keyifli dünyasına adım atıyor. 

Malzemeler 
Yapboz şablonu (Çıktısı alınmalıdır.)
Kuru kalem
Karton
Makas

Atölye Yürütücüsü: Eda Çağıl Çağlarırmak
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 75 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL

Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden, çevrimiçi olarak gerçekleşecektir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Martín Zapater’in Portresi (1797)

Martín Zapater’in Portresi (1797)

Martín Zapater y Clavería 12 Kasım 1747’de Zaragoza’da doğdu. Mütevazı bir tüccar ailesine mensuptu; hali vakti yerinde akrabası Juana Faguás ve kızı Joaquina de Alduy tarafından evlat edinildi. 1752-1757 yılları arasında Zaragoza Escuelas Pías okulunda Goya’yla birlikte okudu; bu dönemde başlayan dostlukları Zapater’in 1803’teki ölümüne kadar devam etti.

Boğa Güreşçisi Portresi (1797)

Boğa Güreşçisi Portresi (1797)

Resimdeki kişi, delici bir bakışla seyirciye bakarken, dörtte üç konumda resmedilmiştir. Resmin arka planı gri; boğa güreşçisinin giysisi, saçları ve başlığı ise siyahtır. Yakanın ve dantel süsün beyazı göz alıcıdır ve tenin solgun pembesi içinde, dudaklar, yanaklar ve burundaki bazı daha yoğun, küçük fırça vuruşları dikkati çeker.

Kapriçyolar

Kapriçyolar

1729 tarihli Akademi Sözlüğü’nde kapris şöyle tanımlanıyordu: “düşünceden (niyetten) yola çıkarak oluşturulmuş, genellikle olağan ve yaygın kurallara uymayan yargı.