Merceğimde İstanbul: Kenti Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 20 Ağustos 2023 / 14.00

Zamane İstanbulları sergisinde, fotoğrafları “takip, peşine düşme, rastlantı, takılma ve başka türlü bakma; hatta şehirden kaçma ya da şehre direnme hissi veren” diye nitelenen Ci Demi ve Erdem Varol ile birlikte, İstanbul’un farklı yüzlerini keşfediyoruz! Atölyede katılımcılar, eserleri sanatçılarıyla birlikte inceliyor ve İstanbul’u alışılageldik turistik imge dışında farklı açılardan yeniden yorumluyor. İnteraktif sergi turunun ardından gerçekleşecek kolektif çalışmada katılımcılar, kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

Not: Katılımcıların çektikleri İstanbul fotoğraflarını atölye çalışmasında kullanılmak üzere ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndermeleri ya da yanlarında getirmeleri rica edilir.

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye başına katılım bedeli: 250 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi:
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Ci Demi hakkında
Fotoğraf hikâyecisi ve eski bir reklam yazarı. Fotoğrafı, İstanbul’a ve onun kişisel psiko-coğrafi okumalarına odaklanıyor. Bir dönem foto muhabirliği yapan sanatçı, belgesel fotoğraf yaklaşımını, otobiyografik bir hikâyeleştirme ile harmanlıyor. Fotoğrafı ve hikâyeciliğini bütünüyle İstanbul’un sahnelerine adayan sanatçı, kitaplaştırmak üzere gerçekleştirdiği çalışmalarını yine bu şehirde sürdürüyor.

Erdem Varol hakkında
Fotoğrafçı. Hemen her gün fotoğraf çekerek, yazarak ve çizerek hayatta kalıyor. Basılı yayınlara özel bir ilgisi olan sanatçı, 2017'den bu yana dört sanatçı kitabı yayımladı ve fotoğrafları iki kolektif sanatçı kitabında yer aldı. İstanbul’da yürüyor ve üretiyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Mangala Oyunu

Mangala Oyunu

Doğu’ya özgü giysileri içindeki bu üç figür, egzotik bir manzara önünde nargile içip mangala oynarken görülüyor. 1739 tarihli kraliyet koleksiyonları envanterleri, bu grubun üyelerini sarayın haremağası Matthias ve iki odalık olarak tanımlıyor.

Padişahın Emriyle

Padişahın Emriyle

Resimde Żmurko bir harem odasının egzotik imgesini, parlayan kumaşlar, saçılmış mücevherlerle birlikte sunuyor, burayı “padişahın emriyle” öldürülmüş bir odalığın heykeli andıran güzel bedeni için bir dekor olarak kullanıyor. 

Varna Savaşı

Varna Savaşı

Stani̇sław Chlebowski 1864-1876 yılları arasında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in saray ressamı olarak çalıştı. Abdülaziz de sanatsal yeteneğe sahipti ve Chlebowski’nin yaratıcı sürecine aktif olarak katıldı.