Merceğimde İstanbul: Kenti Fotoğraflamak

Pera Yetişkin

  • 20 Ağustos 2023 / 14.00

Zamane İstanbulları sergisinde, fotoğrafları “takip, peşine düşme, rastlantı, takılma ve başka türlü bakma; hatta şehirden kaçma ya da şehre direnme hissi veren” diye nitelenen Ci Demi ve Erdem Varol ile birlikte, İstanbul’un farklı yüzlerini keşfediyoruz! Atölyede katılımcılar, eserleri sanatçılarıyla birlikte inceliyor ve İstanbul’u alışılageldik turistik imge dışında farklı açılardan yeniden yorumluyor. İnteraktif sergi turunun ardından gerçekleşecek kolektif çalışmada katılımcılar, kenti “görmenin” farklı biçimleri üzerine düşünme fırsatı buluyor.

Not: Katılımcıların çektikleri İstanbul fotoğraflarını atölye çalışmasında kullanılmak üzere ogrenme@peramuzesi.org.tr adresine göndermeleri ya da yanlarında getirmeleri rica edilir.

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye başına katılım bedeli: 250 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi:
ogrenme@peramuzesi.org.tr

Ci Demi hakkında
Fotoğraf hikâyecisi ve eski bir reklam yazarı. Fotoğrafı, İstanbul’a ve onun kişisel psiko-coğrafi okumalarına odaklanıyor. Bir dönem foto muhabirliği yapan sanatçı, belgesel fotoğraf yaklaşımını, otobiyografik bir hikâyeleştirme ile harmanlıyor. Fotoğrafı ve hikâyeciliğini bütünüyle İstanbul’un sahnelerine adayan sanatçı, kitaplaştırmak üzere gerçekleştirdiği çalışmalarını yine bu şehirde sürdürüyor.

Erdem Varol hakkında
Fotoğrafçı. Hemen her gün fotoğraf çekerek, yazarak ve çizerek hayatta kalıyor. Basılı yayınlara özel bir ilgisi olan sanatçı, 2017'den bu yana dört sanatçı kitabı yayımladı ve fotoğrafları iki kolektif sanatçı kitabında yer aldı. İstanbul’da yürüyor ve üretiyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Aynalı Çıplaklar

Aynalı Çıplaklar

Türk resminde mitolojik temalara pek fazla rastlanmamakla birlikte, Aynalı Venüs gibi yaygın temaların çeşitlemeleriyle karşılaşmak mümkündür. 

Biçimsel Arayışlar

Biçimsel Arayışlar

Anadolu’nun halk sanatlarından yansıyan görsel birikime yönelik yoğun ilgisiyle tanıdığımız Eyüboğlu’nun bu erken dönem nü’lerinde görülen renkli dekoratif unsurlar, ünlü Fransız ressam Henri Matisse’e duyduğu ilgiyle de beslenen bir Batı-Doğu sentezi arayışını hissettirir.

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans’ta Akılcı Tıp

Bizans tıp sanatı, Hippokrates ve Galen tarafından aktarılmış olan Grek-Roma tıbbı ile Bergamalı Oribasius, Diyarbakırlı Aetios, Aydınlı Aleksandros ve Aeginalı Paulos gibi hekimler tarafından sunulan yeni kavramlara dayandırılmıştır.