Renkli Kumaşlarla Dokuma

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 28 Ocak 2021 / 13.00
  • 2 Şubat 2021 / 13.00
  • 9 Şubat 2021 / 13.00
  • 13 Şubat 2021 / 13.00

Kendi kumaşını dokumayı hiç düşündün mü? Bu hiç de zor değil. Dokuma tekniği ile sadece ip ve birkaç basit malzeme kullanarak kumaş tasarımları yapıyoruz. Kristal Berraklığı sergisinde yer alan Adrien Vescovi, Güneş Terkol, Paul Maheke ve Ilana Halperin gibi farklı sanatçıların eserlerine hayat veren malzeme kumaştan ilham aldığımız bu atölyede önce dokuma tezgahı hazırlıyor, ardından birbirinden renkli kumaşlar dokuyoruz. Dokuma tekniğini sanatsal bir ifade aracı olarak kullanmayı deneyimliyoruz.

İlişkili Sergi: Kristal Berraklığı

Malzemeler
25x20 cm boyutlarında dayanıklı koli kartonu
Cetvel
Kalem
Makas
Bant
Rengarenk ipler (Yün ip veya farklı kalın ipler)
Dokuma iğnesi (Ucu kalın olmayan geniş delikli veya minik bir çubuk, tel toka)
Plastik tarak veya çatal

Eğitmen: Ceyda Yakacık
Yaş Grubu: 7-12
Kontenjan: 20 kişi
Süre: 1 saat

Atölye Başına Katılım Bedeli: 80 TL 

Katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır.

Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek amacıyla kameranızın ve mikrofonunuzun açık olması gerekmektedir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir. Kayıt olan her katılımcı bunu kabul etmiş sayılır.

PERAkart AİLE ile %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Kitsch ve Kitle Kültürü <br>  Umberto Eco

Kitsch ve Kitle Kültürü
Umberto Eco

Doğrudan bir etkiyi amaçlayan bir iletişim olarak Kitsch'in tanımı, kuşkusuz, onu kitle kültürü ile özdeşleştirmeye ve avantgarde'ın öne sürmüş olduğu "yüksek" kültürler diyalektik bir karşıtlık içine koymaya yardımcı olmuştur. 

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

1 Mayıs 1906 tarihinde Paris Grand Palais’de açılan Salon sergisinde bir Osmanlı ressamının da eseri yer almıştı. Bu, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” ismiyle tanınmış olan resmiydi. 

Etel Adnan

Etel Adnan

1925 yılında Beyrut’ta dünyaya gelen Etel Adnan’ı anlatmaya tüm söyleşilerinde kendinden bahsederken kullandığı ilk cümleleri alıntılayarak başlamalı: “Annem İzmirli bir Rum. Babam Şamlı bir Osmanlı kurmay subayı.”