Tadilattaki Ütopyalar ve Ürünleşmiş Hayaller

Pera Yetişkin

  • 9 Ağustos 2024 / 19.00

Atölye, Ters Yüz PƎRⱯ sergisinden ve şehirde sık karşılaşılan, etrafı bir maskeleme kumaşı ile örtülmüş tadilattaki tarihi yapılara referans veren Maskeleme, Kentsel Dönüşümler işinden ilham alıyor. Sanatçı Deniz Kulaksızoğlu yürütücülüğünde gerçekleşen atölyede katılımcılar; sürekli bir yıkım, dönüşüm ve yeniden yapılanmanın mekânı olan İstanbul’u küresel kapitalist ilişkiler odağında yeniden düşünüyor. Ardından katılımcılar, geçmişlerinde önemli yer tutan fakat artık eskisi gibi olmayan ya da değişmesini arzuladıkları bir unsuru (bu unsur bina, mekân, anı, kişi, hayal, düşünce vb. olabilir) önce var olan sonra da hayal ettikleri versiyonuyla iki katmanlı şekilde resmediyor. Bir tür “düşünsel tadilata” giren bu unsurlar fotoğraflanıp sergide de karşılarına çıkan karton kahve bardaklarının yüzeyine aktarılıyor. Böylece sanatsal, kültürel ve tarihi değerlerin, bir ticari nesne veya hediyelik eşyaya dönüşmesi süreci taklit ediliyor.

Atölye Yürütücüsü: Deniz Kulaksızoğlu
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 120 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 350 TL

Deniz Kulaksızoğlu Hakkında
Deniz Kulaksızoğlu (1996, İstanbul) St. Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Technische Universitat Berlin’de (TU-Berlin) mimarlık lisansını tamamladı. Pratiğinde mekân ve imge temalarını odağına alan Kulaksızoğlu, tekrar fenomeni üzerinden algının temsil sistemlerini sorguluyor, anlam ve anlamsızlık kavramlarına yoğunlaşıyor.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Bebek Kral

Bebek Kral

Kundakta çocuk resimlerine, halk büyük bir ilgi gösteriyordu. Kundaklama, neredeyse doğumdan hemen sonra başlıyordu.

Mavi Giysili Kız

Mavi Giysili Kız

Bu tam boy kız portresi, erken 18. yüzyıl Britanya portre çizim sanatının güzel bir örneğidir. Çocuk, sağ ön planı bir sütun kaidesiyle çevrili terasta dururken gösterilir.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan

Bu eser, çeşitli koleksiyonlardaki benzer örneklere dayanarak, 16. yüzyılda Avrupalı ressamlar tarafından sıklıkla yapılmış Mihrimah Sultan portrelerinden biridir.