Yaratıcı Kodlama ile Geometrik Desenler

Pera Yetişkin

  • 24 Mart 2024 / 14.00

Gelecek Hatıraları sergisini rehber eşliğinde gezen katılımcılar, seramiklerin simetrik, tekrarlayan motiflerinden ilham alıyor. Doç. Dr. Selçuk Artut yürütücülüğünde gerçekleşen atölye kapsamında katılımcılar; sanat ve zanaat kavramlarının ortasında yükselen “geometrik sanatlar”ın geçmişi ve geometrik şekiller arasındaki karmaşık simetrik ilişkiler hakkında bilgi ediniyor. Atölyede pergel ve cetvel yardımıyla önce elle çizilen geometrik desenler, yaratıcı kodlama aracılığıyla bilgisayar ekranında işlenebilir hale geliyor. İnsan-bilgisayar etkileşiminin kullanıldığı atölye, matematiksel olarak analiz edilen geometrik motiflerin üretiminde kodlamanın kullanılmasına olanak tanıyor.

Not: Atölyeye bilgisayar ile katılma zorunluluğu yoktur. Uygulamayı kendi cihazlarında denemek isteyen katılımcılar yanlarında dizüstü bilgisayar getirebilir.

Atölye Yürütücüsü: Selçuk Artut
Kontenjan: 15 kişi
Süre: 180 dakika
Atölye Başına Katılım Bedeli: 300 TL
Öğrenciler İçin Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL (Katılımcıların girişte öğrenci kartlarını göstermesi rica olunur.)

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Selçuk Artut hakkında
Doç. Dr. Selçuk Artut sanatsal çalışmalarında, insan-teknoloji ilişkilerinin teorik ve pratik boyutlarına odaklanıyor. Yedi kitabın yazarı ve bir kitabın editörü olan Artut, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı'nda Doçent olarak görev yapıyor ve ağırlıklı olarak Ses ve Etkileşim dersleri veriyor. Post-Rock Avant-Garde müzik grubu Replikas'ın bir üyesi olarak 1998'den beri çeşitli albümler yayınlamakta olan Artut, 2016 yılından beri yaratıcı kodlama ve canlı kodlama teknikleriyle işler üreten RAW adlı görsel-işitsel performans ikilisinin kurucularından.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Bruce Nauman Bana Bak!

Bruce Nauman Bana Bak!

Bruce Nauman’ın bu videoları doğrudan doğruya izleyiciyi muhatap alıyor. Ekranda beliren oyuncuların farklı şekillerde söyledikleri cümleler cevaplanması imkânsız varoluşsal sorulara dönüştükçe dinleyici kendini sorguda hissetmeye başlar. 

Cindy Sherman Bana Bak!

Cindy Sherman Bana Bak!

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Cindy Sherman hakkında!

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni, 1990’larda, kimlik inşası meselesine odaklanmaya başladı. Yala ve Sabunla isimli yapıtını, klasik heykel geleneğine uygun olarak, doğrudan kendi bedeninden aldığı kalıptan yola çıkarak yaptı. Bu büstleri sıra dışı kılan ise, sabun ve çikolata gibi tüketim maddelerinden yapılmış olmaları.