Louis Kahn’a Yeni/den Bakış
Louis Kahn’a Yeni/den Bakış
Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler
7 Aralık 2017 - 11 Mart 2018

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisi, 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli aktörlerinden, düşünür, sanatçı ve bir “mimarlık gurusu” olarak tanınan Louis I. Kahn’ın önemli yapılarına ve sanatsal çalışmalarına odaklandı. 

Bana Bak!
Bana Bak!
”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar
7 Aralık 2017 - 11 Mart 2018

Bana Bak! ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergisi, sanat tarihindeki en eski ifade biçimlerinden biri olan portreyi, günümüz çağdaş sanat üretimleriyle yeniden ele aldı. 

15. İstanbul Bienali
15. İstanbul Bienali
iyi bir komşu
16 Eylül - 12 Kasım 2017

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) iş birliğiyle, 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yaptı. İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen, sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde iyi bir komşu başlıklı bienalde, 32 ülkeden 55 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilendi.

Yaz Yaz Yaz '17
Yaz Yaz Yaz '17
Pera Öğrenme Atölye Sergisi
1 Ağustos - 17 Eylül 2017

Pera Müzesi, Çiftdüşün: Çiftgörü ve José Sancho sergilerinden ilhamla hazırlanan yaz atölyelerine katılan çocuk ve gençlerin yaratıcı dünyasını “Yaz Yaz Yaz” adlı sergiyle bir araya getirdi.

José Sancho
José Sancho
Erotik Doğa
25 Mayıs - 6 Ağustos 2017

Kosta Rika’nın en önemli heykeltıraşlarından José Sancho, eserlerinde çok geniş bir yelpazeye yayılan temalar izler ama doğa vazgeçilmez çıkış noktasıdır. 

Çiftdüşün <br>Çiftgörü
Çiftdüşün
Çiftgörü

25 Mayıs - 6 Ağustos 2017

Düşünme biçimimiz kökten bir değişime uğramış durumda, ama insanların çoğu bunun pek farkında değil gibi. Kurumsallaşmış düşünme biçimi son 24 yüzyıldır yaptığı gibi doğrusal Neo-Platonik yapısını sürdürüyor. Ama saygınlığını yitirdi. Tıpkı sanat gibi o da kaidesinden aşağı yuvarlandı.

Mersad Berber
Mersad Berber
Bir Bosna Alegorisi
16 Şubat - 7 Mayıs 2017

Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Mersad Berber (1940-2012), ifade gücü ve eşsiz yeteneği sayesinde yerel sanat çevresini çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getirmiştir.