Konuşma

Elektronik Köprüler
Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun:
İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine
Burcu Yaşin

Paylaş

24 Ocak 2020 / 18:30 Geçmiş Aktivite

Pera Müzesi “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle, bu kez elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor!

İstanbul’da kurulan müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayat geçirilen “Elektronik Köprüler”, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği farklı mesele ve alanları odağına alıyor. Serinin 2020 yılındaki ilk etkinliğinde Burcu Yaşin kentsel dönüşümü ses ekseninde düşünmeye davet ediyor.

Burcu Yaşin’in “Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun” başlıklı çalışması, Istanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinin Sarıgöl mahallesinde devam eden kentsel yenileme projesinin, mahallenin soundscape'ine nasıl etki ettiğini merkeze alarak, burada neredeyse 50 yıldır yaşayan, özellikle 90'lı yıllarda İstanbul'un eğlence sektöründe önemli bir rol oynayan Roman topluluklarının ve müzisyenlerinin kent hafızasında ve gündelik pratikte nasıl duyulamaz hale gelmeye başlandıklarına odaklanıyor.

Kentsel yenilemenin görsel boyutunun yanı sıra, işitsel boyutunu odağına alan çalışma, Barry Truax’ın "işitsel topluluklar" ve "işitsel iletişim" gibi kavramlarından yararlanarak, yenileme projesinin mahalledeki etkilerine dair ses merkezli bir okuma yapmayı hedefliyor. Niteliksel yöntem izleyen araştırmada alana dair veri; mahalleli ve mahalleyi duyan dış mahalle sakinleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemci deneyimleri ve fotoğraf-video arşivlerinin değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Serinin dördüncü etkinliğinde Burcu Yaşin önce projesini anlatıyor, ardından gerçekleştireceği performansla dinleyicileri hala kentsel dönüşüm sürecinde olan bir mahallenin seslerini hayal etmeye davet ediyor.

18:30     Konuşma
20:00     Performans

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Burcu Yaşin, 1991 yılında Kocaeli’de doğdu ve  müzik eğitimine 6 yaşında Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı çocuk korosu ile başladı. 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümü lise devresine kabul edildi. 2010 yılında düzenlenen Genç Besteciler - Yeni Yapıtlar: Sesin Yolculuğu 4 kapsamında “Spatium” adlı eseri seslendirilen Burcu Yaşin, 2011 yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Teori bölümü lisans devresine kabul edildi. 2013 yılında çift anadal programı ile müzikoloji bölümüne kabul edilen Yaşin, 2014 yılında ise Teori bölümünden ön lisansını aldı ve 2015-2016 öğretim yılında Københavns Universitet Müzikoloji bölümüne Erasmus öğrencisi olarak öğrenimine devam etti. 2017 yılında MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümü lisans devresinden mezun olan Yaşin, halen aynı üniversitede yüksek lisans çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda Sabancı Üniversitesi’nde Prof. Filiz Ali’nin verdiği “Klasik Müziğin Büyük Yapıtları” ve “21. Yüzyılın Büyük Yapıtları” derslerinin asistanlığını yapmakta ve MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Akademik çalışmaları dışında, risk altındaki dezavantajlı, ayrımcılığa maruz kalmış çocuklarla gönüllülük projeleri yürütür.

ÆVOM nedir?
ÆVOM İstanbul’da kurulan, farklı mekânlarda kültür sanat ve müzik etkinlikleri gerçekleştiren sınırsız ve aidiyetsiz bir kolektiftir.