Paylaş

Pera +

Modüler Arap Harfleri

Arap harflerinin temel yapısını ve oranlarını, yalın şekiller ve malzemeler kullanarak modüler soyutlama ile keşfedin!

Assouad’ın harf tasarımları, tarihsel harf formlarına dayanır. Sanatçı, altta yatan geometrik yapıyı ortaya koymak için her tür bezemeyi bir yana bırakır. Ayrıca, Assouad’ın çalışması geçmişteki hat üsluplarının ahenkli oranlarını da açığa çıkarır. Sanatçı, çocuk kitabı Tabati (Topum) için, bu şekilde yalınlaştırılmış bir harf biçimi tasarlamış ve bunu tahta bloklar şeklinde ifade etmiştir. Çalışma başlangıçta çocuklara Arap alfabesini tanıtmak için üretilmişti, ama genç tasarımcılar için yardımcı ders aracı olarak da kullanılmaktadır.

Eğitmen: Lara Assouad
İlişkili Sergi: 4. Jameel Ödülü

İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından ve Pera Müzesi’nin iş birliğiyle düzenlenmiştir.

Kontenjanımız dolmuştur. İlginize teşekkür ederiz.
Etkinlik dili ingilizcedir, Türkçe ardıl çeviri yapılacaktır.

Detaylı bilgi için: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Lara Assouad hakkında
Lara Assouad (d. 1976, Montreal, Kanada), Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde yaşamakta ve çalışmaktadır. Sanatçı, Lübnan’daki Beyrut Amerikan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1998’de mezun olmuştur. Assouad, grafik tasarımcı ve harf tasarımcısı olup Arap yazı sistemi ile Latin yazı sistemi arasındaki ilişkiye ve çokkültürlü kimliklere özel bir ilgi duymaktadır. Sanatçının çalışması, işlevsel Arap harfleri tasarımından Arapça ya da iki dilli marka kimlikleri geliştirmeye ve mevcut dünya markalarının Arapça logo uyarlamalarına uzanan bir yelpazeyi içerir. Assouad’ın amacı, Arapçanın son derece çeşitli ve zengin şekil ve üsluplar mirasından yararlanan, ama çağdaş bir görsel dili olan bir “Arapça” yaratmaktır. Başka sanatçılarla ortak çalışmaları şunları içerir: Fred Smeijers’le birlikte yaptıkları Fresco Arabic (Tipografik Eşleştirme, BIS Publishers 2007), bu çalışma 2008’de ABD’nin New York kentinde Type Directors Club’tan (TDC) Tipografide Mükemmellik Sertifikası almıştır. Keza Dar Onboz’la, Münih Sanat Evi’nde (2010) ve Beyrut’taki Agial Sanat Galerisi’nde (2010) sergilenen Tabati (Topum) ve Esvetü’l Ebcediye (Alfabenin Sesleri) adlı iki çocuk kitabı. İki kitap için geliştirilen Tabati yazı karakteri, TDC’den Tipografide Mükemmellik Sertifikası ile ödüllendirilmiştir (2011). Assouad, Tabati kitabının çizimleri, harf tasarımı ve mizanpajından ötürü Çocuk Kitapları Fuarı İlk Yapıt Ödülü’nü almıştır (2012). Sanatçının sergileri şunları içerir: Bir Güncenin Satırları Arasında: Temmuz–Aralık 2014, Sikka Sanat Fuarı, Dubai (2015); Ene/Ente, Şerce Hat Bienali (2014); Oran: Grafik Kuş Gözlemi, Londra Tasarım Festivali, Birleşik Krallık (2012) ve Geleneğin Geleceği, Geleceğin Geleneği, Münih Sanat Evi (2010–2011). Sanatçı, Arap tipografisi üzerine çalışma atölyeleri de düzenlemektedir.

iş birliğiyle

İlginize teşekkür ederiz. Kontenjanımız dolmuştur.
Geçmiş Seans
08 Haziran
 
Çarşamba
19:00

 

18+      

Atölyeler