Paylaş

Öğretmenlere Yönelik Atölyeler

Öğretmenler Günü’ne Özel
Rehberli Sergi Turu ve 1 Öğretmen 1 Disiplin Konuşma Etkinliği

Pera Öğrenme, Öğretmenler Günü kapsamında farklı disiplinlerdeki öğretmenleri Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergilerine yönelik ücretsiz tur ve konuşma etkinliğine davet ediyor!

Pera Öğrenme, Öğretmen Ağı, ve Şehir Dedektifi iş birliğiyle hazırlanan buluşmada, şehir plancısı ve kent tarihçisi Gizem Kıygı ile Öğretmen Ağı Değişim Elçileri’nden Şirin Giyik kolaylaştırıcılığında “Çocuk Dostu Şehir” kavramını kentsel aidiyet çerçevesinde sorgulayacak ve çocuğun çevresiyle kurduğu ilişki ağı hakkında farkındalık kazanacağız.

Çocuk dostu bir şehir, hepimizin daha mutlu yaşayabileceği bir yer. Bir şehri nasıl çocuk dostu hale getirebiliriz? Çocuk Hakları Sözleşmesi ve uluslararası sözleşmelerle, mevcut durumdaki şehir deneyimimiz ne kadar örtüşüyor? Okullar ve sanat mekanları da dahil olmak üzere öğrenme ortamlarının bu deneyimde rolü nedir? Pera Müzesi’nde 22 Kasım Cuma günü, 17:00-20:00 saatleri arasında Öğretmenler Günü’ne özel gerçekleşecek etkinlikte bu soruların yanıtlarını arıyoruz.

İlişkili Sergiler: Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyon Sergileri
Konuşmacılar: Gizem Kıygı ve Şirin Giyik
Süre: 2 saat
Kontenjan: 20 kişi

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.

1 Öğretmen 1 Disiplin
Bir öğretmen ve farklı disiplinden bir kişinin bir arada geliştirdiği ve disiplinlerarası etkileşimin eğitime nasıl katkı sunabileceğini ortaya koyduğu etkinliklerdir. Farklı disiplinden öğrendikleri ile kendi deneyimleri arasında bir bağ kuran öğretmenler, eğitim ortamları için yenilikçi örnek ve çözüm önerisi geliştirmek üzere bu disiplinden beslenir.  

Gizem Kıygı Hakkında
Şehir plancısı ve kent tarihçisi. Gizem Kıygı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 2012 yılında mezun olmuş, kent tarihi alanında tamamladığı teziyle Boğaziçi Üniversitesi, ATA Enstitüsü yüksek lisans derecesini 2019'da almıştır. 2011 yılından bu yana birçok farklı kolektif grup ve dernek aracılığıyla çocuklarla mekansal ve kentsel haklara ilişkin atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir. Atölye çalışmalarının bir kısmı yayınlaştırmıştır. 2015-2018 yılları arasında faaliyet gösteren Kent ve Çocuk Şehircilik Girişimi’nin kurucularındandır. 2017’de konuk araştırmacı olarak bulunduğu Bosna Hersek Tarih Müzesi’nde çocuklarda savaşın mekan hafızasına ilişkin gözlemlerde bulunmuş, hazırladığı yazılar Pencere Yayınları tarafından basılan Hatırlamak İyileştirir kitabında yayımlanmıştır. Çocukların mekansal haklarına odaklanan Mekanda Adalet ve Çocuk yayının konuk editörlüğü üstlenmiştir. Ulusal ve uluslararası yayın mecralarında çocukların mekansal algısına ilişkin yazıları yayımlanmakta, Açık Radyo’da bu konuyu gündem alan Yerden Yüksek programını hazırlayıp sunmaktadır. Kurucusu olduğu Şehir Dedektifi inisiyatifiyle atölye çalışmaları gerçekleştirmeye, çocuklarla birlikte şehir üzerine düşünmeye ve üretmeye devam etmektedir.

Şirin Giyik Hakkında
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunudur. Buna ek olarak iç mimarlık eğitimi almıştır ve amatör olarak terzilikle ilgilenmektedir. Özel Bezciyan Ermeni Okulu’nda Türkçe öğretmenliği yapmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi'ndeki Eğitim Ortamında Ayrımcılık programında yer almıştır. 3 yıldır Öğretmen Ağı’ndaki beslenmeye ve içerik geliştirmeye devam etmektedir. Giyik, dikiş dikmeyi, şarkı söylemeyi, ev dekorasyonu üzerine projeler üretmeyi çok sever.

İlginize teşekkür ederiz. Kontenjanımız dolmuştur.
Geçmiş Seans
22 Kasım
 
Cuma
17:00

 

Öğretmenler      

Atölyeler