Küratör Ulya Soley ile “Gelecek Hatıraları” Sergi Turu

3 Kasım 2023

Pera Müzesi’nin Kütahya ve Çini Seramikleri Koleksiyonu’ndan ilhamla hazırlananGelecek Hatıraları sergisi kapsamında, küratör Ulya Soley’in anlatımıyla gerçekleşecek sergi turları 9 Kasım’da başlıyor. Sergi turlarında ziyaretçiler, hafıza ve gelecek tahayyülleri arasında kurulan bağları düşünmeye davet ediliyor. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, yeni sergisi Gelecek Hatıraları kapsamında küratör Ulya Soley’in anlatımıyla sergi turları düzenleniyor. Vakfın Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu oluşturan Suna Kıraç’ın anısına hazırlanan sergide, güncel yapıtlara ilham veren koleksiyondan bir seçki de sergi mekânında sanatseverleri karşılıyor.

Motiflerin Hatırlattıkları, Nesnelerin Hafızası, Bölgenin Hafızası ve Geleceği Hatırlamak başlıklı dört bölümden oluşan Gelecek Hatıraları sergisi, geçmişe nostaljik bir bağlılık yerine, geleceği nasıl hatırlayacağımız hakkında düşünmeyi öneriyor. Hatıra olarak alınan, belli bir yer ve zamanı hatırlatan veya koleksiyonu yapılan nesnelerin kültürel ve sembolik değeri, kişisel yolculuklarla bölgenin hafızasını birbirine örüyor. 

Serginin hikâyesini ve eserlerle ilgili detayları merak eden sanatseverler, küratör Ulya Soley’in anlatımıyla 9 Kasım, 14 Aralık, 15 Şubat ve 12 Mart tarihlerinde saat 18.00’da gerçekleşecek sergi turlarına katılabilir.

Gelecek Hatıraları sergisi, 24 Mart 2024 tarihine kadar Pera Müzesi’nin 4. ve 5. kat sergi salonlarında ziyarete açık olacak.

Rehberli turlar için kontenjan sınırlıdır. Turlara katılmak için Biletix’ten bilet alabilir ya da resepsiyon@peramuzesi.org.tr adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.