Paula Rego ve Londra Okulu

19 Nisan 2023

Pera Müzesi, Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergisi kapsamında, İngiliz figüratif resim sanatını mercek alan bir konuşmaya ev sahiplliği yapıyor. British Council iş birliğiyle düzenlenen etkinliğe, Rego sergisinin küratörü Alistair Hicks ve Tate Britain Kıdemli Küratörü Elena Crippa konuşmacı olarak katılacak. “Paula Rego ve Londra Okulu” başlıklı konuşma, 19 Nisan Çarşamba saat 19.00’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, figüratif sanatı yeniden tanımlayan, olağanüstü hayal gücüyle kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan Portekizli sanatçı Paula Rego’nun eserlerini İstanbullu sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Alistair Hicks’in küratörlüğünde gerçekleşen Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergisi, sanatçının tüm evrelerini temsil eden yapıtları bir arada sunuyor.

Sanat eğitimine Rego merceğinden bakış
Pera Müzesi, Paula Rego’nun İstanbul’daki ilk kişisel sergisi kapsamında 19 Nisan Çarşamba saat 19.00’da bir konuşmaya ev sahipliği yapacak. British Council işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Tate Britain Modern ve Çağdaş İngiliz Sanatı Kıdemli Küratörü Elena Crippa ve Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergi küratörü Alistair Hicks,“Paula Rego ve Londra Okulu” üzerine sohbet edecek.

1972 yılında, Paula Rego Londra’ya temelli yerleştiğinde, İngiliz figüratif resim pratiği Francis Bacon, Lucian Freud ve R.B. Kitaj gibi birkaç sanatçıdan oluşan ve “Londra Okulu” olarak bilinen bir grupla ilişkilendiriliyordu. Rego’nun prestijli sanat okulu The Slade School of Fine Art’taki eğitiminden yola çıkarak 1960 ve 70’lerdeki Londra sanat okullarına mercek tutacak konuşmada, Rego’nun çalışmalarının Londra’daki diğer sanatçıların işlerinden ayrışma noktaları ve bu işlerle kurduğu oyunbaz etkileşim ele alınacak. Resmi benzerliklerin ve farklılıkların yanı sıra Rego’nun ilham kaynaklarının genişliği de tartışmaya açılacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili İngilizcedir, Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

Elena Crippa Hakkında
Elena Crippa, Tate Britain’da Modern ve Çağdaş İngiliz Sanatı Kıdemli Küratörü olarak çalışıyor ve aynı zamanda araştırma, satın alma ve koleksiyon sergileri gibi çeşitli alanlarda görev üstleniyor. Birçok yayına editörlük yapan Crippa; Paula Rego (2023), Frank Bowling (2019) ve All Too Human (2018) sergilerinin küratörlüğünü yaptı. Londra Okulu ile ilişkili ressamların sergilerini, Los Angeles’taki J. Paul Getty Müzesi (2016), Malaga’daki Picasso Müzesi (2017), Aarhaus’taki AROS Kunstmuseum (2017-18), Moskova’daki Pushkin Güzel Sanatlar Müzesi (2019) ve Roma’daki Chiosto del Bramante’da (2019) sundu.

Alistair Hicks Hakkında
Uzun süre Deutsche Bank sanat koleksiyonunun şef küratörlüğünü yapan Alistair Hicks, Urban Mirrors: Reflections from the Artists of Istanbul (Kentin Aynaları: İstanbul’un Sanatçılarından Yansımalar), The Global Art Compass (Küresel Sanat Pusulası) ve A Voyage around Our Minds (Zihinlerimizde Bir Yolculuk) kitaplarını yazdı. Ayrıca, School of London (Londra Okulu), New British Art in the Saatchi Collection (Saatchi Koleksiyonu’ndaki Yeni Britanya Sanatı), Contemporary Art at Deutsche Bank (Deutsche Bank’ta Çağdaş Sanat) kitaplarını kaleme aldı. Hicks’in Pera Müzesi’nde küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında Zaman Değişmeli, Çiftdüşün Çiftgörü ve Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi yer alıyor.