Paula Rego

Hikâyelerin Hikâyesi

23 Aralık 2022 - 30 Nisan 2023

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Küratörlüğünü Alistair Hicks'in üstlendiği sergi, Rego’nun 1960'larda Portekiz'deki çalışmalarının önemini bir kez daha doğruluyor ve onun 1980'ler ve 1990'larda Londra sahnesinde önemli bir sanatçı olarak ortaya çıkışına odaklanıyor. Hikâyelerin Hikâyesi, Paula Rego'ya ve onun farklı disiplinlerdeki çalışmalarına yoğunlaşıyor. Rego’nun 1960'lardan itibaren yaptığı işlerle, hikâyelerini ataerkinin kıskacından kurtarırken buhran, faşizm, sömürgecilik ve kürtaj karşıtı harekete karşı mücadelesini göstermeyi amaçlıyor.

Rego, hikâyeleri kurtardı ve onları sanatın ana aksına dâhil etti. Kariyerine, The Slade School of Fine Arts’ta başladığında görsel dedikodular resmettiği gerekçesiyle küçümseniyordu. Hikâyeye getirilen yasak, erkeklerin kadınları sanatta eşit bir şekilde rekabet etmekten alıkoymaya çalıştıkları pek çok yoldan sadece biriydi. Anlatılan ve yeniden anlatılan her hikâye, normların dışına çıktıkça dünyanın nasıl zengin bir yer olduğunu göstermeye yardımcı olur.

Hikâyelerin Hikâyesi sergisi, Paula Rego’nun masumiyet ve deneyimin bir arada var olduğu, içinde derin anlamlar ve anlatılar gizlediği resimleriyle izleyiciyi büyülü bir alana davet ediyor.

 

Eser Künyeleri

Salazar Anavatanı Kusarken, 1960
Tuval üzerine yağlı boya
94 x 120 cm
Lizbon CAM-Fundação Calouste Gulbenkian Koleksiyonu izniyle

Carmen Miranda, 1985
Tuvale sıvanmış kâğıt üzerine akrilik
121 x 151 cm
Özel Koleksiyon

Kızıl Maymun Karısını Dövüyor, 1981
Kâğıt üzerine akrilik
65 x 105 cm
Ostrich Arts Ltd. Koleksiyonu izniyle

İsimsiz No. 4, 1998
Alüminyuma sıvanmış kâğıt üzerine pastel boya
110 x 100 cm
Özel Koleksiyon

 

Paula Rego

Paula Rego

Küratörlüğünü Alistair Hicks'in üstlendiği Hikâyelerin Hikâyesi, Paula Rego’nun farklı disiplinlerdeki çalışmalarına yoğunlaşırken, 1960'larda Portekiz'deki çalışmalarının önemini vurguluyor ve 1980'ler ve 1990'larda Londra sahnesinde önemli bir sanatçı olarak ortaya çıkışına odaklanıyor. Rego’nun 1960'lardan itibaren yaptığı işlerle, hikâyelerini ataerkinin kıskacından kurtarırken buhran, faşizm, sömürgecilik ve kürtaj karşıtı harekete karşı mücadelesini göstermeyi amaçlıyor.

Düşler Karnavalı

Pera Öğrenme, Düşler Karnavalı programı kapsamında, 4-17 yaş gruplarına yönelik çevrimiçi ve yüz yüze atölyeler düzenliyor.

Zamane Hikâyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi ve Zamane İstanbulları adlı sergilere paralel olarak “Zamane Hikâyeleri” isimli programla farklı yaş gruplarına yönelik olarak hem çevrimiçi hem yüz yüze, eğlenceli ve ilham dolu sergi turları ve atölyeler düzenliyor.

Yarıyıl Tatili Atölyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Yarıyıl Tatili Atölyeleri kapsamında hem yüz yüze hem de çevrimiçi sergi turları ve atölyeler düzenliyor.

Bizi mi gözetliyor? <br> Vajiko Chachkhiani

Bizi mi gözetliyor?
Vajiko Chachkhiani

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?

25 Ekim 1881’de Malaga, İspanya’da doğan Pablo Picasso’nun tam ismini yazmak yaklaşık iki satırınızı alıyor: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso.

Zamanın Neresindesin: Sanat Terapisi Atölyesi

Zamanın Neresindesin: Sanat Terapisi Atölyesi

Sanat terapisi, sanat aracılığıyla ilişkilerin, düşüncelerin ve duyguların keşfedildiği bir terapi yöntemidir.