Yaratıcılığın Doğası: Yetişkinler için Atölyeler

16 Mart - 26 Nisan 2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 16 Mart-26 Nisan 2023 arasında Zamane İstanbulları ve Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi sergileri kapsamında yetişkinlere yönelik disiplinlerarası atölyeler düzenliyor. 18 yaş ve üzerindeki herkesin katılabildiği Pera Yetişkin atölyelerinde, katılımcılar usta bir hikâye anlatıcısı olan Paula Rego’nun eserlerinden ve Zamane İstanbulları sergisinin çok katmanlı yapısından ilhamla çeşitli yolculuklara çıkıyor.

Kağıt Hamuru: Grotesk Figürler atölyesinde, katılımcılar Rego’nun eserlerindeki oyunbaz karakterlerden ilhamla üç boyutlu tasarımlar yaratıyor. Terapötik Sanat: Farkındalıkla Resim ve Bedenselleşen Hikâyeler atölyesinde duyguları sanat yoluyla keşfetme ve ifade etmenin farklı biçimleri keşfediliyor. Çıkış noktasını Zamane İstanbulları sergisinden alan Hikâye Anlatıcılığı: Kentin Fısıldadıkları ve Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan atölyelerinde ise, katılımcılar sergideki sanatçıların İstanbul’u ele aldığı farklı yönlere dönük üretimler yapmaya davet ediliyor. Öğretmenlere özel çevrimiçi gerçekleşecek Kağıt Üzerine Karışık Teknik ve Belleğimde İstanbul atölyelerinde ise her iki sergiye yönelik çeşitli tasarımlar üretiliyor.

Ücretli atölyeler için biletler www.biletix.com sitesi üzerinden alınabilir.

Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan atölyesi ile öğretmenlere özel atölyeler ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

16 Mart

19.30 Öğretmenlere Özel: Kağıt Üzerine Karışık Teknik

17 Mart

19.00 Kağıt Hamuru: Grotesk Figürler

18 Mart

15.30 Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan

24 Mart

19.00 Bedenselleşen Hikâyeler

31 Mart

19.00 Hikâye Anlatıcılığı: Kentin Fısıldadıkları

1 Nisan

15.30 Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan

7 Nisan

19.00 Terapötik Sanat: Farkındalıkla Resim

26 Nisan

19.30 Öğretmenlere Özel: Belleğimde İstanbul

Kağıt Hamuru: Grotesk Figürler

Kağıt Hamuru: Grotesk Figürler

Terapötik Sanat: Farkındalıkla Resim

Terapötik Sanat: Farkındalıkla Resim

Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan

Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan

Bedenselleşen Hikâyeler

Bedenselleşen Hikâyeler

Hikâye Anlatıcılığı: Kentin Fısıldadıkları

Hikâye Anlatıcılığı: Kentin Fısıldadıkları

Öğretmenlere Özel: Kağıt Üzerine Karışık Teknik

Öğretmenlere Özel: Kağıt Üzerine Karışık Teknik

Öğretmenlere Özel: Belleğimde İstanbul

Öğretmenlere Özel: Belleğimde İstanbul

İlişkili Sergiler

Paula Rego

Paula Rego, olağanüstü hayal gücüne sahip, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan ve doğrularından ödün vermeyen bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor.

Paula Rego
Zamane İstanbulları

İstanbul’un bugününe yönelik katmanlı ve yenilikçi bir bakış oluşturma umuduyla şekillenen, eş zamanlı deneyimlenen çeşitli İstanbullardan güncel görsel anlatıları bir araya getiren bir fotoğraf sergisi Zamane İstanbulları.

Zamane İstanbulları

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni Bana Bak!

Janine Antoni, 1990’larda, kimlik inşası meselesine odaklanmaya başladı. Yala ve Sabunla isimli yapıtını, klasik heykel geleneğine uygun olarak, doğrudan kendi bedeninden aldığı kalıptan yola çıkarak yaptı. Bu büstleri sıra dışı kılan ise, sabun ve çikolata gibi tüketim maddelerinden yapılmış olmaları.

Birbirini anlamak mümkün mü? <br>  Berlinde De Bruyckere

Birbirini anlamak mümkün mü?
Berlinde De Bruyckere

İki insan figüründen oluşan heykelde, figürler sanki aralarında fısıldaşıyormuş gibi, birbirine dolanmış ya da iyice eğilmiş halde, başlarından aşağı sarkan çiçek desenli bir battaniyenin altında dikilmektedir. 

Deniz Sefası

Deniz Sefası

Deniz hamamından plaja geçiş ise bir devrim niteliğindeydi. Rus ihtilalinde ülkelerinden kaçan Beyaz Ruslar, İstanbul’da pek çok dönüşüme neden olmuşlardı, bunlardan en önemlisi de halkın denizle buluşmasına vesile olan plaj alışkanlıklarıydı. 1920’lerden itibaren deniz hamamları evrilerek yerlerini yavaş yavaş kadın ve erkeğin beraber denize girebildiği plajlara bıraktı. Bu blog yazımızda İstanbul’un plajlarını ve onların özelliklerini ele alıyoruz.