Bedenselleşen Hikâyeler

Pera Yetişkin

  • 24 Mart 2023 / 19.00

Bu atölyede katılımcılar, Paula Rego’nun yaşamından da kesitler barındıran masalsı hikâyeler anlattığı eserlerinden ilham alıyor. Bir dans ve hareket terapisi yöntemi olan ve kişinin içinden gelen hareketin kaynaklarını fark etmesini sağlayan “Otantik Hareket” tekniğini kullanan katılımcılar hareketleri büyük bir kağıt üzerine aktarıyor. Ardından hareket ederek ve resmederek ortaya çıkardıkları bu çizgi, sembol ve renklerden oluşan hikâyeyi hep birlikte yorumluyorlar. Atölye, herkesi bedensel hareketin kişilerin bireysel ifadelerini destekleyici ve iyileştirici yönünü deneyimlemeye davet ediyor.

İlişkili Sergi: Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi

Eğitmen: Derya Dinç
Yaş Grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Derya Dinç hakkında
Derya Dinç, dans & hareket terapisti, multidisipliner performans sanatçısıdır. Almanya'daki,  Asylarbeitskreis Heidelberg e.V. isimli dernek ve sosyal çalışma grubu ile mülteci çocuklar ve kadınlarla dans ve hareket terapisti olarak sosyal değişim, adaptasyon, topluluk geliştirme çalışmaları,  güçlenme konusu odaklı projelerde çalışmaktadır. ​​

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Şeytanlar, Simgeler, ve Kozmos

Şeytanlar, Simgeler, ve Kozmos

Bizans’ta hastalık ve şifayı kuşatan inançlar, mitlerden, astrolojiden ve Akdeniz havzasında, Yahudiler, Mısırlılar, Mezopotamyalılar ve Yunanlılar tarafından uygulanan büyülerden çıkmıştır.

Yılan Başı

Yılan Başı

Yunan tanrısı Apollo ve oğlu Asklepios tıp ve şifa âleminin yöneticisiydi. Apollo aynı zamanda ışık ve güneşin tanrısıydı, onun güneşi simgelemesi ve tıpla ilişkisi daha sonra Hekim İsa ve dirilişle bağlantılanacaktı. 

"Mimarlık ile Dans"

"Mimarlık ile Dans"

Sanırım Frank Zappa (bazıları bunu Laurie Anderson’ın söylediğini iddia ediyor) bir söyleşisinde “müzik üzerine yazmak mimarlık ile dans etmeye benzer” demiş.