Bedenselleşen Hikâyeler

Pera Yetişkin

  • 24 Mart 2023 / 19.00

Bu atölyede katılımcılar, Paula Rego’nun yaşamından da kesitler barındıran masalsı hikâyeler anlattığı eserlerinden ilham alıyor. Bir dans ve hareket terapisi yöntemi olan ve kişinin içinden gelen hareketin kaynaklarını fark etmesini sağlayan “Otantik Hareket” tekniğini kullanan katılımcılar hareketleri büyük bir kağıt üzerine aktarıyor. Ardından hareket ederek ve resmederek ortaya çıkardıkları bu çizgi, sembol ve renklerden oluşan hikâyeyi hep birlikte yorumluyorlar. Atölye, herkesi bedensel hareketin kişilerin bireysel ifadelerini destekleyici ve iyileştirici yönünü deneyimlemeye davet ediyor.

İlişkili Sergi: Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi

Eğitmen: Derya Dinç
Yaş Grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 90 dakika
Atölye katılım bedeli: 150 TL
Öğrenciler için atölye katılım bedeli: 75 TL

Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Derya Dinç hakkında
Derya Dinç, dans & hareket terapisti, multidisipliner performans sanatçısıdır. Almanya'daki,  Asylarbeitskreis Heidelberg e.V. isimli dernek ve sosyal çalışma grubu ile mülteci çocuklar ve kadınlarla dans ve hareket terapisti olarak sosyal değişim, adaptasyon, topluluk geliştirme çalışmaları,  güçlenme konusu odaklı projelerde çalışmaktadır. ​​

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Nesnelerin Hafızası

Nesnelerin Hafızası

Hediyelik eşyaların kültürel tarihini ele aldığı kitabında Rolf Potts bu tür nesnelerin kişisel hikâyelerle anlam kazandığından bahseder: Nesneler sakladıkları hikâyelerle hatıralara dönüşür. Hatıraları dünyayı değerlendirmek için değil, kendi hikâyemizi anlatmak için toplarız.

Bölgenin Hafızası

Bölgenin Hafızası

Hafıza nesneleri ilişkilendikleri coğrafyanın da hafızasını taşır. Temel maddesi toprak olan seramikler üretildikleri coğrafyaya doğrudan bağlanır: Toprakla birebir ilişki kuran seramik, üretildiği toprağın hafızasını da barındırır. Kütahya’nın kaolini bol, dolayısıyla da seramik üretimine elverişli toprağı burada çeşitli tekniklerin gelişmesine ve seramik atölyelerinin kurulmasına sebep olmuştur.

Geleceği Hatırlamak

Geleceği Hatırlamak

Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.