Sürdürülebilirlik: Doğa Dostu Deterjan

Pera Yetişkin

  • 18 Mart 2023 / 15.30
  • 1 Nisan 2023 / 15.30

Pera Öğrenme ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliğinde gerçekleşen bu atölyede katılımcılar, deniz ve kıyı ekosistemleri ile ilgili ile ekolojik farkındalıklarını geliştirme imkânı yakalıyor. Ali Taptık’ın Zamane İstanbulları sergisinde bulunan ve eski isimlerinden biri “kutsal sular şehri” olan İstanbul’un, kaybolan ya da farkedilemeyecek denli değişmiş su kaynakları hakkındaki çalışmasından ilham alan atölyede katılımcılar, doğa dostu çamaşır tozu karışımları hazırlıyor. Katılımcılar; çamaşır sodası, zeytinyağı sabunu, sodyum bikarbonat gibi doğal malzemeler kullanarak basit adımlarla sürdürülebilirliği gündelik hayata dahil etmenin yollarını keşfediyorlar.

İlişkili Sergi: Zamane İstanbulları

Yaş Grubu: 18 yaş ve üzeri
Kontenjan: 30 kişi
Süre: 90 dakika

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

 

 

  iş birliğiyle

DenizTemiz Derneği / TURMEPA hakkında
TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 tarihinde Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ve bir avuç deniz sevdalısıyla birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 25 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir. 1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklarasyonu” ile IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alan TURMEPA, 19 Haziran 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etmiştir.

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
yükleniyor ... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Mangala Oyunu

Mangala Oyunu

Doğu’ya özgü giysileri içindeki bu üç figür, egzotik bir manzara önünde nargile içip mangala oynarken görülüyor. 1739 tarihli kraliyet koleksiyonları envanterleri, bu grubun üyelerini sarayın haremağası Matthias ve iki odalık olarak tanımlıyor.

Padişahın Emriyle

Padişahın Emriyle

Resimde Żmurko bir harem odasının egzotik imgesini, parlayan kumaşlar, saçılmış mücevherlerle birlikte sunuyor, burayı “padişahın emriyle” öldürülmüş bir odalığın heykeli andıran güzel bedeni için bir dekor olarak kullanıyor. 

Varna Savaşı

Varna Savaşı

Stani̇sław Chlebowski 1864-1876 yılları arasında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in saray ressamı olarak çalıştı. Abdülaziz de sanatsal yeteneğe sahipti ve Chlebowski’nin yaratıcı sürecine aktif olarak katıldı.